Filip bude dál předsedou komunistů. Zůstává i celé současné vedení strany kromě Konečné

V Nymburce se v sobotu sešel dlouho odkládaný ústřední výbor KSČM, na programu bylo i hlasování o novém vedení. Dlouholetý předseda komunistů Vojtěch Filip bude i nadále stát v čele strany. Pro jeho odvolání sice byla většina přítomných delegátů, ale nikoli potřebné dvě třetiny všech členů ústředního výboru. S Filipem zůstává i celé současné vedení. Na funkci rezignovala pouze místopředsedkyně Kateřina Konečná, kterou nahradí Milan Krajča.

Nymburk (Aktualizováno: 17:19 17. 4. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pro Filipovo odvolání sice byla většina přítomných delegátů, ale nikoli potřebné dvě třetiny všech členů ústředního výboru strany. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Předseda Filip před sjezdem řekl, že chce ve funkci zůstat do říjnového sjezdu. „Budu podporovat návrh, abychom vnitrostranické záležitosti nechali na sjezd,“ sdělil Radiožurnálu. Stejné stanovisko zopakoval i při svém dopoledním projevu.

Část straníků byla za zvolení nového vedení. Podle Konečné, která sama byla jednou z kandidátek na post předsedkyně strany, by vedení mělo být krizové, protože jsme v podstatě v krizi“.

„Jestli někdo říká opak, tak já nebudu lhát, že si to nemyslím. Krátkodobý cíl je získat zpátky důvěru našich voličů. Jsem výraznou tváří strany, která dokáže oslovit širokou veřejnost, včetně mladé generace,“ uvedla.

Na uvolněný místopředsednický post kandidovali Jiří Dolejš, Milan Krajča a Michal Kostka. V prvním kole nezískal žádný z kandidátů potřebnou podporu minimálně dvou třetin členů výboru, do druhého kola postoupili Krajča a Hrudka. Krajča získal v druhém kole 47 hlasů ze 78 možných, několik členů nehlasovalo podle Grofové ani pro jednoho z nich.

Nové vedení budou tedy komunisté volit na řádném sjezdu, který by se měl uskutečnit v listopadu, až po říjnových sněmovnách volbách.

Ústřední výbor KSČM má 90 členů, do Nymburka jich v sobotu přijelo 78. Pro odvolání předsedy je nutných 60 hlasů, což jsou dvě třetiny všech členů ústředního výboru. Pro Filipovo odvolání hlasovalo 46 delegátů.

Kdyby v sobotu delegáti předsedu odvolali, hlasoval by ústřední výbor o novém, kandidaturu do čela KSČM ohlásila například právě europoslankyně Konečná.

Komunistická strana také schválí kandidátky pro sněmovní volby. Největší diskuse se čeká kvůli neochotě ústecké regionální organizace zařadit do čela volební listiny místopředsedkyni sněmovního klubu Hanu Aulickou Jírovcovou. Pokud by ji sjezd nepodpořil, chce ve straně skončit.

„Budu pak asi řešit to, že si budu hledat jiné zaměstnaní, a nebudu tak se spojením s KSČM do budoucna počítat,“ řekla Aulická Jírovcová.

Eva Šelepová, efa, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme