Pro Babišovu vládu nezvedne ruku nikdo. Komunisté budou hlasovat proti kabinetu

Komunisté při středečním hlasování o důvěře vládě nepodpoří menšinový kabinet premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše. Rozhodl o tom v úterý výkonný výbor strany, který poslancům KSČM doporučil aktivně hlasovat proti. Komunisté rozhodnutí odůvodnili výhradami k programovému prohlášení i k přístupu některých ministrů. KSČM byla poslední stranou, která dosud výslovně nevyloučila, že by mohla kabinet tolerovat.

Praha (Aktualizováno: 18:19 9. 1. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda KSČM Vojtěch Filip

Předseda KSČM Vojtěch Filip | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Babišova menšinová vláda v pondělí definitivně schválila své programové prohlášení. Oproti původní verzi v něm počítá například se zákonem o všeobecném referendu, který patřil mezi jeden z požadavků KSČM pro toleranci vlády.

Vlaky zdarma pro důchodce a studenty. Babišova vláda schválila programové prohlášení

Číst článek

Komunisté hned po volbách jako další své požadavky zmiňovali také trvalé zvyšování minimální mzdy nebo ochranu přírodního bohatství.

I předseda SPD Tomio Okamura odpoledne potvrdil, že jeho hnutí ve středu důvěru menšinové vládě nevysloví. Řekl to po schůzce prezidentem Milošem Zemanem na Pražském hradě. SPD má podle Okamury výhrady k personálnímu obsazení kabinetu i k některým částem vládního programu. Vadí mu taky to, že hnutí ANO s SPD o vládě nevyjednávalo. 

K jednání o důvěře vládě se poslanci sejdou ve středu, schůze začíná v deset hodin dopoledne. Menšinový kabinet pak přijde do sněmovny kolem jedenácté hodiny podpořit prezident. Navzdory tomu je pravděpodobné, že vláda důvěru nezíská. 

'Za nás předpokládáme, že důvěru nezískáme'

Pokud kabinet podpoří všech 78 poslanců ANO z 200 zákonodárců dolní komory, ani tolerance KSČM, jejíž klub čítá 15 poslanců, by Babišovi k získání důvěry stejně nestačila. Zákon nařizuje, že pro získání důvěry musí vláda získat nadpoloviční většinu hlasů přítomných poslanců, nikoli většinu ze všech poslanců. 

Sám Babiš už v pondělí prohlásil, že počítá s tím, že vláda ve středu důvěru nedostane. „Za nás předpokládáme, že důvěru nezískáme," poznamenal premiér.

Navíc je možné, že někteří poslanci budou navrhovat přerušení schůze v souvislosti s rozhodováním o možném pokračování Babišova trestního stíhání v případu Čapí hnízdo. Část chce, aby ještě před hlasováním o důvěře doporučil mandátový a imunitní výbor, zda má Babiše a prvního místopředsedu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka vydat ke stíhání, nebo ne.

Mandátový výbor vyslechl vyšetřovatele Čapího hnízda. Babiše s Faltýnkem si poslanci pozvali na příští týden

Číst článek

Výbor jednání v úterý přerušil, Babiše a Faltýnka si poslanci pozvali na osmou hodinu ranní příští týden v úterý, kdy by mohlo padnout doporučení o vydání, nebo nevydání obou politiků. Původně měl oba politiky vyslechnout už v úterý, nakonec ale požádali o odklad svého slyšení.

Babišovu vládu prezident jmenoval 13. prosince. S žádostí o vyslovení důvěry musí kabinet předstoupit před sněmovnu do 30 dnů od jmenování. Poslanci se vyslovují k vládě po jménech v abecedním pořadí od vylosovaného člena dolní komory.

Zeman před poslanci promluvil i před čtyřmi lety, když sněmovna projednávala důvěru tehdejší koaliční vládě ČSSD, ANO a KDU-ČSL sociálnědemokratického premiéra Bohuslava Sobotky. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme