Filip popírá dohodu o vyhození Ťoka z vlády. ‚Je to snaha ovlivnit veřejné mínění proti KSČM,‘ tvrdí

Předseda KSČM Vojtěch Filip popírá, že se s premiérem Andrejem Babišem (ANO) domluvil na odchodu ministra dopravy Dana Ťoka (ANO). Ve čtvrtek ráno přitom o dohodě na základě citace z Filipovy SMS informoval server Neovlivní.cz. Šéf KSČM ale tvrdí, že magazínu informaci nepotvrdil. Dohodu popřel poté, co ji odmítl Babiš.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda KSČM Vojtěch Filip | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Server Neovlivní.cz ve čtvrtek ráno informoval o schůzce Filipa s Babišem týkající se personálního obsazení vlády. S odvoláním na SMS od šéfa komunistů magazín napsal, že přibližně v polovině března by měl skončit ministr dopravy Ťok. Premiér nicméně takovou dohodu hned dopoledne popřel.

Filip projednával s premiérem odchod ministra dopravy Ťoka. Padl podle něj konkrétní termín

Číst článek

‚Dohoda není‘

Server iROZHLAS.cz se proto Filipa zeptal, zda dohoda o Ťokově konci skutečně existuje. Šéf KSČM ale tvrdí, že se s premiérem na ničem takovém nedohodl. „Ne, to mi neřekl. Je to snaha ovlivnit veřejné mínění v neprospěch KSČM. Dohoda na tomto není, protože já takovou dohodu neuzavírám,“ uvedl Filip.

Magazínu Neovlivní.cz přitom Filip na otázku, zda na schůzce s Babišem zaznělo, že Ťok skončí 15. března, odepsal: „Ano, o tomto, respektive podobném termínu se premiér zmiňoval.“

Filip ale tvrdí, že jde o starou informaci. „To jsem řekl asi týden po jednání s premiérem, bavili jsme o termínu po sjezdu sociální demokracie,“ dodal k tomu šéf komunistů.

‚Řekl to‘

SMS Vojtěcha Filipa šéfredaktorce serveru Neolivní.cz Sabině Slonkové

Server iROZHLAS.cz má ale k dispozici záznam SMS komunikace autorky článku a šéfredaktorky Neovlivní.cz Sabiny Slonkové, podle níž Filip citaci poskytl ve středu odpoledne. Slonková si za publikovanými informacemi stojí. „My jsme zveřejnili přesně to, co mi Filip řekl,“ reagovala pro server iROZHLAS.cz.

Předseda KSČM popřel informaci o dohodě na Ťokově konci poté, co ji odmítl premiér Babiš. „Není to KSČM, která rozhoduje, kdo bude ve vládě a kdo nebude,“ prohlásil předseda vlády. Sám ministr dopravy podle svých slov cítí Babišovu podporu.

Vadí i Petříček

Komunisté tolerují menšinovou vládu hnutí ANO a ČSSD, kromě Ťoka kritizují také ministra zahraničí Tomáše Petříčka z ČSSD. Ačkoliv informaci o vládních změnách popřel, pohrozil Filip, že pokud tito ministři neskončí, tolerance přestane. „To může skončit tak, že tu smlouvu vypovíme. O tom rozhoduje výkonný výbor, který zasedá 15. února,“ upřesnil.

Ministr dopravy Dan Ťok | Zdroj: Úřad vlády ČR

Ministra dopravy kritizuje KSČM dlouhodobě, naposledy kvůli prosincovému kolapsu na opravovaném úseku dálnice D1 na Vysočině. Petříček komunisty popudil postojem k rusko-ukrajinskému konfliktu v Azovském moři a k novému ukrajinskému zákonu, který rozšiřuje řady ukrajinských válečných veteránů o někdejší banderovce. 

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme