KSČM přichází s návrhem jednokolových voleb do Senátu. Odůvodňuje ho vyšší volební účastí

Poslanci KSČM navrhli zavedení jednokolových voleb do Senátu, částečně se inspirovali australským modelem. Zamýšlený způsob volby by byl podle nich v porovnání s nynějšími dvoukolovými volbami atraktivnější. Cílem je také podle předkladatelů zvýšení volební účasti, jež je obvykle zejména ve druhém kole nízká. Obdobný návrh neúspěšně prosazovala před rokem skupina senátorů v čele s Jiřím Dienstbierem (ČSSD).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

KSČM navrhuje jednokolové volby do Senátu (Ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

V Senátu nemá komunistická předloha podle jeho předsedy Jaroslava Kubery (ODS) žádnou šanci na přijetí, byť současný systém voleb Kubera nepokládá za ideální. V pondělí řekl, že za návrhem vidí snahu komunistů zvýšit možnost svého zastoupení v horní komoře, které v ní nyní nemají.

Předloha komunistických poslanců předpokládá, že kandidáti by byli na rozdíl od nynějšího systému uvedeni podle abecedy na jednom hlasovacím lístku. Voliči by stanovili zapsáním čísla k jejich jménům pořadí, nejméně by museli vybrat tři adepty. Pokud by bylo kandidátů méně než tři, museli by označit aspoň jednoho kandidáta, druhého by mohli „vykřížkovat“.

Pokud by některý z kandidátů dostal největší počet hlasů v prvním pořadí, byl by zvolen. V případě rovnosti pořadí by se přihlíželo k počtu hlasů v druhém pořadí. Zvolen by byl uchazeč, který by jich obdržel nejvíce. „Navrhovaný způsob hlasování odráží více vůli voliče právě v určení pořadí jednotlivých kandidátů, tedy vybrat si více kandidátů s rozlišením míry jejich podpory vyjádřené právě pořadím,“ napsali předkladatelé v důvodové zprávě.

Median: ANO je na nejnižší podpoře od říjnových voleb, volby by ale vyhrálo. Druhá by byla ODS

Číst článek

V nynějším systému má každý kandidát vlastní hlasovací lístek. V prvním volebním kole je zvolen ten, který dostane nadpoloviční většinu hlasů. Pokud takový uchazeč není, což je obvyklé, voliči vybírají ve druhém kole ze dvou kandidátů, kteří v prvním kole voleb získali nejvyšší počet hlasů.

Větší šance pro vyšší autority

Komunisté nynější předlohu avizovali po minulých senátních volbách v loňském roce, v nichž nezískali ani jedno křeslo a jejich tehdejší jediný senátor Václav Homolka ztratil možnost mandát obhájit už v prvním kole. Změna volebního systému by mohla vést podle tehdejšího vyjádření předsedy KSČM Vojtěcha Filipa k větší šanci kandidátů, kteří mají například vysokou autoritu. V současném systému podle něho doplácejí komunističtí kandidáti na to, že se proti nim spojí voliči ostatních stran.

Kritici někdejšího senátorského návrhu na zavedení jednokolových voleb podle australského modelu upozorňovali na to, že by lidé případně museli dát hlas i kandidátům, kteří by pro ně nebyli přijatelní. Poukazovali také na to, že navrhovaný systém je složitý a v Evropě se prakticky nevyužívá.

Ke změně volebního systému je nutný souhlas obou parlamentních komor, nemohou se přehlasovat. Zákon o vzájemných vztazích Sněmovny a Senátu ale nově umožnil, aby se komory na úpravě volebních i ústavních pravidel dohodly postupně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme