KSČM volí vedení na další 4 roky, Filip má už jen jednoho konkurenta. Členů strany ubývá

Komunisté si v Praze volí nové vedení. Jméno toho, kdo bude v čele nejsilnější opoziční strany v následujících čtyřech letech, bude známé kolem 19. hodiny. Post šéfa KSČM obhajuje Vojtěch Filip, který ji vede už 11 let. Měl dva protikandidáty - pražského zastupitele Ivana Hrůzu a bývalého místopředsedu ÚV KSČM Josefa Skálu. Hrůza ale nakonec podpořil Skálu, a Filip tak bude mít jen jednoho konkurenta. Jedním z problémů KSČM je úbytek členů, kteří navíc stárnou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sjezd KSČM, Vojtěch Filip a třešně | Foto: Filip Jandourek

Kdyby se Vojtěch Filip stal předsedou KSČM znovu, žádnou větší změnu ve straně nechystá.

Na sjezdu řekl, že je třeba dát šanci mladším ročníkům, v nejvyšším vedení by ale podle něj měli být zkušení politici.

„Je třeba dát šanci mladším navrženým kandidátům, a to ať už jde o jakoukoliv funkci. Snad s jedinou výjimkou, a to přímé řízení stranické struktury, kde vnímám akutní potřebu skutečné řídící a organizátorské práce, kterou nelze nahradit pouhým navštěvováním okresů,“ prohlásil Filip.

Na sjezdu také zdůraznil, jaké chyby by komunisté neměli v budoucnu opakovat.

„Důsledek neplnění úkolů v oblasti občanského sektoru a nevyužívání našich přirozených spojenců se projevil v tom, že jsme nenaplnili možný počet kandidátních listin v obcích a úměrně tomu poklesl i počet získaných mandátů pro KSČM v komunálních volbách,“ konstatoval.

Dodal, že v krajských volbách letos v říjnu chce strana zvítězit alespoň ve dvou krajích.

Členů KSČM ale ubývá a také stárnou. Filipovi kritici tvrdí, že by strana měla být radikálnější a více levicová. Podle protikandidáta Josefa Skály, který je ve straně už přes 40 let, by měli být komunisté v současné politice také více vidět a slyšet.

„Politika naší strany do značné míry uvízla v defenzivě, která byla vynucena podmínkami dřívější etapy,“ uvedl.

Rok a počet členů KSČM
2015 - 42 994
2014 - 46 845
2013 - 50 353
2012 - 53 479
2011 - 56 763
2010 - 61 990
2009 - 66 627
2008 - 71 823
Zdroj: Návrhy dokumentů 9. sjezdu KSČM

Filip ale varoval před tím, aby KSČM nezískala extremistickou nálepku. Musí totiž oslovovat i nerozhodnuté a právě mladé voliče.

Obhajovat funkci prvního místopředsedy komunistů bude Petr Šimůnek. V místopředsednické funkci budou chtít zůstat i Miloslava Vostrá a Jiří Dolejš. Celkem se v boji o posty v nejužším vedení utká asi 15 kandidátů.

Vedle voleb budou delegáti jednat o programu, v něm se ale zásadní změny neočekávají.

Sjezd KSČM | Foto: Filip Jandourek

Lenka Jansová, Mikuláš Klang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme