Komunisté končí s podporou Babišovy vlády. Podle Filipa by strana byla pro při hlasování o nedůvěře
KSČM vypověděla dohodu o toleranci menšinové vlády hnutí ANO a ČSSD. Novinářům ve sněmovně to v úterý řekl předseda komunistů Vojtěch Filip. Oznámil to premiérovi Andreji Babišovi (ANO). KSČM v hnutí ANO podle Filipa ztratila důvěru. Toleranční dohodu uzavřely hnutí ANO a KSČM před třemi lety. Babiš Radiožurnálu sdělil, že je nyní na opozici, aby vyvolala hlasování o nedůvěře. Podle něj na to ale nemá odvahu.
Pokud by opoziční strany vyvolaly ve sněmovně hlasování o vyslovení nedůvěry vládě, poslanecký klub KSČM by hlasoval pro, prohlásil Filip. Komunisté to sami iniciovat nebudou.
Jedním z požadavků KSČM v dohodě o toleranci bylo zřízení banky komerčního typu v rukou státu. Babiš podle médií komunistům předložil minulý týden od loňska připravovaný návrh na zřízení národní rozvojové banky. Mohla by vzniknout transformací Českomoravské záruční a rozvojové banky a byla by zaměřena především na úvěrování firem a samospráv.
V materiálu ale podle Filipa nebyla lhůta, jež by garantovala, že ANO může zajistit založení banky do konce volebního období. „A zejména po dnešku (úterý, pozn. red.), kdy jsme navrhovali (ve sněmovně) hlasování o zákoníku práce jako o prvním bodu ve třetích čteních, které hnutí ANO nepodpořilo, tak jsme tu důvěru v partnera ztratili zcela,“ uvedl.
Novela zákoníku práce obsahuje též návrh na uzákonění pěti týdnů dovolené, což komunisté požadují. K předloze chtějí svolat mimořádnou schůzi.
‚Hamleta zahrál skvěle, mohl by do Národního.‘ Babiš Zaorálkovo vystoupení prý moc nepochopil
Číst článek
„Případné hlasování o vyslovení nedůvěry, pokud bude z pravicových stran předloženo, bude pro nás také způsob, jak vyjádřit současný stav nedohody o pokračování smlouvy o toleranci. Klub KSČM by potom hlasoval pro vyslovení nedůvěry,“ popsal Filip.
Babiš si podle svých slov není vědom toho, že by vláda neplnila svou dohodu s KSČM. Co se případného hlasování o nedůvěře týče, údajně nehodlá nikoho přesvědčovat. „Je to samozřejmě na opozici vyvolat hlasování. Myslím, že by to nic dobrého nepřineslo, ale je to na nich. Myslím, že na to opozice nemá odvahu,“ sdělil premiér pro Radiožurnál.
„Teďka skutečně není doba na to, aby sem přišla nějaká nestabilita ve vládnutí. Naše vláda by měla dovládnout až do říjnových voleb, protože právě teď je důležité, abychom tu měli politickou stabilitu,“ podotkl Babiš.
Konec tolerance od KSČM podle něj nebude mít zásadní vliv na rozhodování vlády. „Jako menšinová vláda vždycky hledáme podporu na jednotlivé vládní zákony v celém politickém spektru. Není to tak, že bychom o všech zákonech hlasovali společně s KSČM. KSČM nám hlavně pomohla s rozpočtem, ale jinak tam nebyl žádný závazek, že bychom o všech zákonech hlasovali společně,“ dodal.
Podpora v souladu s programem
Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura o víkendu řekl, že vláda kvůli kroku KSČM ztrácí důvěru i podporu a nejlepším řešením by byly předčasné volby. ODS loni v říjnu vybídla vládu, aby po skončení nouzového stavu požádala sněmovnu o vyslovení důvěry.
„Tehdy měl ten krok z časových i legislativních hledisek logiku,“ prohlásil v úterý šéf ODS Petr Fiala. „Aktuálně je ale ČR v situaci, kdy po zásahu Ústavního soudu není kompletní volební zákon.“
Předvolební průzkum dál vede koalice Pirátů a STAN. Jejich náskok před ANO se snížil o čtyři procenta
Číst článek
Za podstatné proto Fiala považuje to, aby nejdříve platila novela volebního zákona. „Pak samozřejmě můžeme hledat další řešení, ke kterým patří i předčasné volby,“ uvedl.
Prezident Miloš Zeman v neděli řekl, že pokud by poslanci vládě vyslovili nedůvěru, byl by pro to, aby vládla až do podzimních voleb v demisi.
Komunisté podle Filipa budou ve sněmovně dál postupovat podle vlastního politického programu. „Budeme hlasovat podle toho, co je předloženo, nikoli podle toho, kdo to předložil. Znamená to, že návrhy, které budou v souladu s naším politickým programem, budeme podporovat, ať je předloží hnutí ANO, nebo jiná politická strana,“ doplnil.
Dohodovací řízení s hnutím ANO komunisté vyvolali poté, co kabinet přes jejich nesouhlas poslal armádě deset miliard korun, o které byl rozpočet obrany zkrácen na podzim.
Nesouhlasí ani například s postupem vlády v případě stavby nového bloku jaderné elektrárny Dukovany a s některými kroky podnikanými proti šíření epidemie koronaviru.