Semelová chce kvůli hákovému kříži podat trestní oznámení. Policii žádala, aby odpůrce KSČM rozehnala

Stovky příznivců KSČM se jako každý rok sešly na pražském Výstavišti k oslavě Svátku práce. Přišli ale i odpůrci této strany a komunistické ideologie. Přinesli si vlajky USA, Ukrajiny a NATO. Jeden z transparentů pak přirovnával komunismus k nacismu. A komunistická kandidátka na pražskou primátorku Marta Semelová chce na jeho autory podat trestní oznámení.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příznivci KSČM a skupina zhruba tří desítek odpůrců s vlajkami USA, Ukrajiny či NATO se střetli hlavně slovně. Vznikla ale i drobná strkanice a vášně musel mírnit antikonfliktní tým, popisoval na twitteru spolupracovník Aktuálně.cz Tomáš Klézl.

ONLINE: První máj v Česku. Odznaky se Stalinem, oranžové balonky, modrá zmrzlina a majáles

Číst článek

Ozývaly se podle něj také pokřiky „Ať žije NATO!" a „Rudý zrůdy!". Prozápadní demonstranty pak naopak jeden z příznivců Karel Svoboda označil za provokující „pohrobky Havla".

Kandidátka KSČM na pražskou primátorku a také do Senátu Marta Semelová označila odpůrce za chátru a vyzvala policii, aby je rozehnala. Antikonfliktní tým nicméně spory řešil domluvou.

Kromě amerických vlajek měli odpůrci komunistů na holešovickém Výstavišti i transparenty. Stálo na nich například: „Chcete-li na Východ, táhněte na Sibiř.“ nebo „Komouši jsou stále nebezpečný a nerecyklovatelný odpad“.

Jeden z nich pak zobrazoval srp a kladivo s rovnítkem k hákovému kříži. „Žádám policii, aby konala. A počítejte s tím, že podám trestní oznámení na ty, kdo sem dávají hákový kříž,“ zlobila se z pódia Semelová. A dodala, že jde o znevážení obětí druhé světové války z řad komunistického odboje.

Ještě ostřeji se vyjádřil další kandidát KSČM do Senátu Karel Skoupil. Přítomné názorové odpůrce označil za tupce a přirovnal je k henleinovcům. „Vážení pomatenci, vemte se za ruce a běžte do pr****!" vzkázal jim.

Na prvomájové akci už tradičně hrála dechovka, kterou na pódiu střídali politici KSČM. Příznivci komunistů si pak u stánku mohli koupit třeba odznáček s podobiznou sovětského vůdce Josifa Stalina nebo revolucionářů Vladimira Iljiče Lenina a Che Guevary.

Podepsat mohli také petice za veřejnou dopravu zdarma nebo za vystoupení Česka z NATO. Čtyřiaosmdesátiletá Dagmar říká, že prvomájové shromáždění nevynechala už desítky let.

„Chodím každý rok od roku 1945. Hezky tu hrají a chodím sem velice ráda. A ještě přijdou moji známí, syn sem chodí, chodíme sem všichni,“ přibližuje pro Radiožurnál. Pražským Výstavištěm se v úterý také rozezněla Internacionála.

ztr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme