Které strany proměnily nejvíc kandidátů v zastupitele? Lidovci a sociální demokraté

V komunálních volbách uspěla pětina kandidátů KDU-ČSL a ČSSD. Komunisté navzdory široké členské základně prosadili do zastupitelstev jen 13 procent svých lidí. Jak jsou na tom s efektivitou proměňování kandidatur na mandáty ostatní strany?

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Česku druhým dnem pokračují komunální a senátní volby

V Česku druhým dnem pokračují komunální a senátní volby | Foto: Radek Duchoň | Zdroj: Český rozhlas

Osmnáct procent z necelých devíti tisíc kandidátů proměnilo ANO 2011, které při porovnání volebních výsledků touto optikou těsně předstihlo ODS a KSČM. V absolutních číslech mají jak občanští demokraté tak komunisté více mandátů než ANO – nominovali ovšem o třetinu respektive o polovinu více kandidátů. Přehledně je to vidět v grafu:

Grafy obsahují pouze nejzajímavější informace, kompletní výsledky najdete v následující tabulce Vzhledem k její délce doporučujeme filtrování podle názvu strany.



V senátních volbách bodovala ČSSD

Pokud vynecháme nezávislé, cestou do druhého kola senátních voleb se nejvíce dařilo kandidátům sociální demokracie: uspělo jich 19 ze 27 nominovaných. Přes polovinu nominací proměnili také lidovci, konkrétně jde o osm postupujících do druhých kol. ANO 2011 uspělo přibližně s třetinou, tedy s devíti kandidáty. Šest postupujících ze 23 kandidátů má ve druhém kole ODS.

Výsledek strany v komunálních volbách závisí na počtu nominovaných, partaje s voličskou základnou po celé republice (ty déle zavedené) tak mají výhodu. Přepočet na poměr mandátů ke kandidátům pak tento rozdíl částečně stírá, naopak ukazuje, jak efektivní partaj je a jak dokáže vyhodnotit své šance v jednotlivých obcích.

Jan Cibulka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme