Kuba na kongresu ODS: Stranu poškodila prezidentská amnestie i kauza Nagyová

Delegáti olomouckého kongresu ODS právě volí nového předsedu. O post se ucházejí exministr školství Petr Fiala, europoslanec Edvard Kožušník a stávající místopředsedkyně Miroslava Němcová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V úvodu kongresu vystoupil úřadující předseda ODS Martin Kuba | Foto: Filip Jandourek

Atmosféru na kongresu popisují novináři jako pracovní. Svědčí o tom fakt, že zhruba pět set delegátů proti očekávání bez problémů schválilo program kongresu.

Podle dosluhujícího šéfa ODS Martina Kuby, který do užšího vedení strany kandidovat nebude, poškodila občanské demokraty loňská prezidentská amnestie i kauza kolem Jany Nagyové, později Nečasové. Situaci podle něj nešlo před volbami zachránit.

Delegáti budou hlasovat i o návrhu svých senátorů snížit počet řadových místopředsedů strany. ODS má teď čtyři, nově by měli být jen dva.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění na kongresu ODS sleduje reportérka Věra Masopustová

O post předsedy se ucházejí exministr školství Petr Fiala, europoslanec Edvard Kožušník a současná místopředsedkyně strany Miroslava Němcová. Na funkci prvního místopředsedy jsou dva kandidáti- poslanec Jiří Pospíšil a europoslanec Jan Zahradil.

Největší zájem je o křeslo řadových místopředsedů. Tam je 11 uchazečů.

ODS si zvolí nového předsedu. Favoritem je Petr Fiala

Číst článek

Bývalý primátor Prahy Bohuslav Svoboda se už dřív vyjádřil, že nebude kandidovat proti Miroslavě Němcové, takže teď je mezi tou jedenáctkou uchazečů o post řadového místopředsedy strany.

Tři kandidáti na předsedu

Kandidát na předsedu ODS Petr Fiala řekl, že umí řídit instituce, nebojí se riskovat a umí lidi přesvědčit. Vyzval k jednotnosti strany. "Jdu do toho, protože vím, že věci můžeme měnit, jen když budeme sami aktivní," zdůraznil Fiala.

Europoslanec Kožušník delegáty vyzval, aby na nynějším kongresu zvolili krizové vedení, které by v červnu svolalo nový kongres.

Miroslava Němcová vyjádřila obavy ze změny režimu. "Mění se postavení prezidenta, dochází k oslabení demokratické politiky, kdy se do popředí dostávají antisystémová podnikatelská hnutí. Proti celému polistopadovému vývoji je veden zásadní útok.“

Delegáti hlasují na kongresu ODS v Olomouci | Foto: Filip Jandourek

Milan Kopp, Jana Čermáková, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme