Šéf Asociace krajů, hejtman Kuba chce obnovit zákaz návštěv v nemocnicích. Obává se zátěže zdravotníků

Předseda Asociace krajů ČR a hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) žádá premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) o obnovení zákazu návštěv v nemocnicích. Odmítá další zátěž pro nemocnice, které v současnosti čelí náporu pacientů s koronavirem. Kuba se na představitele vlády obrátil dopisem, o kterém v pátek informovala za Asociaci krajů Jana Pavlíková.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba

Kuba uvedl, že rozumí snaze o podporu sociálního kontaktu nemocných a o jejich psychickou vzpruhu při setkání s blízkými. Změna ale podle něj přichází v nejméně vhodnou chvíli | Foto: Petr Lundák | Zdroj: MAFRA/Profimedia

Blatný po čtvrtečním jednání kabinetu uvedl, že návštěvy v nemocnicích nově umožní vládní opatření. V zařízeních dlouhodobé a následné péče bude nutný negativní test na koronavirus a respirátor, v případě lůžek akutní péče budou vyžadována hygienická a protiepidemická opatření, zejména respirátory, dodal ministr. 

Nejhorší na světě jsme kvůli antigenním testům a nedodržování opatření, říká Blatný

Číst článek

Vládní krizové opatření dosud návštěvy pacientů ve zdravotnických zařízeních zakazovalo s výjimkou návštěv u nezletilých, pacientů s omezenou svéprávností, pacientů v hospicích a u porodů.

Kuba uvedl, že rozumí snaze o podporu sociálního kontaktu nemocných a o jejich psychickou vzpruhu při setkání s blízkými. Změna ale podle něj přichází v nejméně vhodnou chvíli.

„Zásadně s tím nemohu souhlasit, a proto jsem v zastoupení kolegů hejtmanů požádal premiéra i ministra zdravotnictví o okamžité přehodnocení usnesení vlády a obnovení zákazu návštěv,“ doplnil.

Návštěvy by podle Kuby zatížily už tak náročný provoz nemocnic dalšími nutnými organizačními opatřeními a také by pacienty a jejich rodinné příslušníky vystavily riziku nákazy.

Stejně jako v sociálních zařízeních

Šéf Asociace krajů upozornil, že změna nebyla s kraji projednána. „Považujeme to za naprosto nepochopitelné v době, kdy jsou naše nemocnice v řadě krajů na limitu svých personálních i lůžkových kapacit a jen s mimořádným úsilím zdravotníci zvládají rostoucí počty pacientů, kteří jsou navíc mnohem častěji ve velmi vážném stavu,“ uvedl.

Vznikla Rada pro řízení nemoci covid-19, chce řešit opatření. Zasedají v ní vláda, odborníci i opozice

Číst článek

Poukázal na to, že zákaz návštěv platil i během prosince, kdy se epidemická situace částečně zklidnila a hospitalizací pacientů s nemocí covid-19 bylo méně než nyní.

Blatný změnu vysvětloval tím, že podobný režim, jaký má platit v nemocnicích, mají nyní zařízení sociálních služeb a domovy pro seniory.

Návštěvy jsou tam možné v případě, kdy návštěvník absolvuje s negativním výsledkem test na covid-19, nebo nemoc prodělal v posledních třech měsících. Návštěva musí mít alespoň respirátor FFP2.

Počet pacientů s covidem-19 v českých nemocnicích začal strmě růst po Vánocích. Ještě 26. prosince jich bylo zhruba 4600, tento týden ke čtvrtku 7300. Hospitalizovaných ve vážném stavu za stejnou dobu přibylo o víc než polovinu na téměř 1100.

Kapacity nemocnic, které se starají o pacienty s covidem-19, jsou téměř vyčerpané a možnosti zvýšení jsou velmi omezené kvůli nedostatku personálu, řekl dnes náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme