Kubánský disident a spisovatel Raúl Rivero navštívil Prahu

Raúl Rivero Castaňeda, politický vězeň a odpůrce kubánského režimu, se dnes v Praze setkal s bývalým českým prezidentem Václavem Havlem. Má podobný osud jako on. Také jako spisovatel a disident poznal, co je to být vězněm svědomí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raúl Rivero a Václav Havel | Zdroj: ČTK

Raúl Rivero podepsal v roce 2003 otevřený dopis adresovaný Fidelu Castrovi s výzvou k zavedení větší svobody na Kubě. Spolu s dalšími 34 novináři byl v bleskovém procesu odsouzen k 20 letům vězení za "jednání proti nezávislosti Kuby a za pokus o rozdělení Kubánské republiky". Dvacet let žaláře pro Riveru znamenalo de facto doživotí. 30. listopadu 2004 byl z vězení v administrativním řízení propuštěn.

Letos 1. dubna i s rodinou emigroval do Španělska. Podle něj je pro jeho spolupracovníky, kteří jsou v kubánských vězeních, důležité, aby se o nich ve světě mluvilo.

"Je velmi důležité pokračovat v kampaních, jako je tato. Ve sdělovacích prostředcích se musejí objevovat jména vězňů. Podobně jako se mluvilo o Florance Aubenassové unesené v Iráku. Pro vězně je velmi důležité vědět, že se o něm ví a že se mu někdo snaží pomoci. Samozřejmě, že se věznice snaží tyto informace filtrovat, ale vždy se k němu nějak dostanou. Dávají mu naději."

Zítra se kubánský disident účastní prezentace své knihy povídek "Důkazy spojení" a otevře výstavu s názvem "Je to i náš problém", která ukazuje osudy manželek a matek vězněných kubánských disidentů.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme