Kubánský disident Fariňas přijel do Prahy, Václava Havla už nezastihl

Kubánský disident Guillermo Fariňas přijel do Prahy, aby vzdal čest Václavu Havlovi. Na Vinohradském hřbitově se pomodlil u hrobu bývalého prezidenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kubánský disident Guillermo Fariňas v Praze | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Bojovníci za svobodu a lidská práva na Kubě považují Havla za symbol nenásilného odporu vůči totalitě. Guillermo Fariňas mohl z Kuby vycestovat teprve letos. Litoval, že se proto s Václavem Havlem nikdy osobně nesetkal.

Fariňas četl Havlův esej Moc bezmocných a vždy si říkal, že se jednou s autorem textu musí osobně sejít. Havlovy úvahy prý byly inspirací pro něj i pro ostatní disidenty na Kubě.

„Václav Havel byl univerzálním symbolem boje za lidská práva. Ale speciálně pro kubánskou společnost je to vzor, protože u nás je stále mnoho lidí odevzdaných a smířených se současným stavem věcí,“ řekl Fariňas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kubánský disident Guillermo Fariňas přijel do Prahy, aby se poklonil Václavu Havlovi. S bojovníkem za lidská práva a Kubě natáčel zpravodal Pavel Novák

Guillermo Fariňas poklekl u hrobu Václava Havla v tiché modlitbě, zapálil svíčku a otíral si slzy kapesníkem. Podle něj se situace na Kubě spíš zhoršuje. Režim pod vedením Fidelova bratra Raúla Castra rozhodně není mírnější.

Podle Fariňase nejsou vidět žádné známky toho, že by se dodržování lidských práv na Kubě zlepšovalo. Právě naopak. Zatýkání režimu nepohodlných lidí je den ode dne častější.

Režim Raúla Castra nasazuje polovojenské skupiny, aby terorizovaly disidenty i obyčejné Kubánce, kteří s opozicí sympatizují.

Kubánský disident Guillermo Fariňas v Praze | Foto: Pavel Novák

Guillermo Fariňas držel už 24 hladovek za propuštění politických vězňů, za zrušení cenzury nebo za svobodu projevu. Při svém protestu se ocitl až na pokraji smrti.

Jeho pevný postoj ocenil před třemi lety Evropský parlament, a to cenou Andreje Sacharova za svobodu myšlení. Mohl ji ale převzít až letos.

Kubánský disident Guillermo Fariňas chce ve svém úsilí pokračovat. Svoboda, život v pravdě a demokracie jsou podle něj hodnoty, za které stojí za to i zemřít.

Pavel Novák, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme