Kubek: Pokud nedojde k dohodě s lékaři, není možné zajistit ani akutní péči

Odchody lékařů v Senátu řešil ministr zdravotnictví Leoš Heger s lékařskými odbory a komorou na konferenci o aktuální situaci v českém zdravotnictví. Jednání ale výrazně nepokročila. Ministr slíbil probrat s premiérem Nečasem záruky, které by dala celá vláda nespokojeným nemocničním doktorům. Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka by výpovědi mohly narušit nejen plánovanou, ale také akutní péči o pacienty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident České lékařské komory Milan Kubek v Senátu na konferenci na téma Aktuální situace v českém zdravotnictví | Zdroj: ČTK

„Pokud nedojde k dohodě s lékaři, a na tom se shoduje drtivá většina odborníků, od 1. března není možné zajistit ani akutní lékařskou péči. My se nesmíme zabývat tím, jak zajistit od 1. března nezajistitelné, tedy lékařskou péči bez lékařů, ale musíme se věnovat tomu, aby k 1. březnu nedošlo. To znamená jak tomu exodu lékařů předejít,“ uvedl Kubek.

Ministr Heger ujišťuje, že akutní péče se pacienti dočkají. Připustil ale, že se v medicíně může stát prakticky cokoli. Málokomu se to chce říct, ale v praxi by to znamenalo, že by někdo kvůli protestu lékařů mohl i umřít.

Heger chce s premiérem Petrem Nečasem mluvit o zárukách, které by mohla nespokojeným nemocničním lékařům dát celá vláda. To je jeden ze závěrů dnešní konference v Senátu o aktuální situaci ve zdravotnictví. Jinak se jednání moc neposunula. Žádná strana zatím nechce výrazně ustoupit.

Jednání se ze Senátu odpoledne přesunula na ministerstvo zdravotnictví. Setkala se tu rada poskytovatelů zdravotní péče. V ní jsou lidé ze všech významných organizací, které poskytovatele sdružují, tedy z České lékařské komory, z Asociace nemocnic nebo Sdružení praktických lékařů.

Jedná se o tom, jak by se zajistila péče o pacienty, kdyby lékaři prvního března z nemocnic opravdu odešli.

„Ujišťuji vás, že se jedná o akci nešťastných lidí, kteří jsou dlouhodobě frustrováni svým nedůstojným postavením v pokřiveném zdravotnickém systému a nemohou s tím ze své pozice nic dělat. Nevěřte tomu, že se jedná o politicky řízený útok proti vládní koalici nebo konkrétně proti ministru Hegerovi. Kdo něco takového tvrdí, jen odvádí pozornost od podstaty věci. Podstatou věci je fakt, že podfinancování našeho zdravotnického systému je ještě umocňováno ztrátami z předražených nákupů a korupce,“ uvedl předseda Lékařského odborového svazu Martin Engel.

Lenka Jansová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme