Kubek zahájil sjezd ČLK kritikou vlády a MZ

Ostrou kritikou ministerstva zdravotnictví a vlády začal v Brně sjezd České lékařské komory. Ta nesouhlasí se zdravotnickou reformou a ministrovi Leoši Hegerovi vyčítá, že neplní dohodu z akce Děkujeme, odcházíme.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident České lékařské komory Milan Kubek

Prezident České lékařské komory Milan Kubek | Zdroj: ČTK

Prezident komory Milan Kubek hned na úvod řekl, že stát se zdráhá splnit dohodu uzavřenou v rámci akce Děkujeme, odcházíme. Zdůraznil, že se lékaři musí znovu sjednotit a dát najevo, že na svých požadavcích trvají.

„Ta spolupráce nefunguje. Dohoda je závazek právně nevymahatelný a bude plněna, pouze pokud bude síla, která si její plnění vynutí. To znamená, pokud budou silné odbory, nezávislá lékařská komora, a pokud budou lékaři ochotni za svá práva nadále bojovat,“ řekl Kubek.

Ministr Heger ale vidí problémy ve spolupráci na straně komory. Na sjezd přijede odpoledne a bude obhajovat především reformu zdravotnictví.

Kritika do vlastních řad

Milan Kubek nesměřoval výhrady pouze k vládě a ministrovi, ale i do vlastních řad. Za nemorální označil chování lékařů, kteří se k akci Děkujeme, odcházíme nepřipojili, ale zvýšení platů vybojované kolegy přijali.

Různé postoje delegátů sjezdu jsou podle předsedy Lékařského odborového klubu Martina Engela také důvodem, proč je k výsledkům jednání v Brně skeptický.

„Myslím, že na tomto sjezdu se nedá vyřešit nic. Tady je pole pro to, aby se určité názory mohly setkat, abychom mohli vést nějakou diskusi. Ale určitě to není místo, kde se něco zásadním způsobem změní. Žádná deklarace to ještě neposunula dopředu, vždycky je to o odhodlání lidí pro to něco udělat,“ uvedl.

Zuzana Kopuletá, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme