Dopis zavání vyhrožováním, řekl šéf Senátu. Ministr zahraničí považuje jednání Číny za nestandardní

Náměstek ministra zahraničí se ve středu setkal s čínským velvyslancem. Dal mu najevo, že dopis ambasády určený Pražskému hradu, který varoval před možnými následky cesty bývalého předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) na Tchaj-wan, nepovažuje za standardní formu diplomatické komunikace. Ve čtvrtek to sdělil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda senátorského klubu ODS Miloš Vystrčil

Předseda Senátu Miloš Vystrčil | Foto: Jakub Poláček | Zdroj: CNC / Profimedia

„Kromě pozitivních témat, jako je naše pomoc v boji proti koronaviru, které si Čína váží a děkuje za ni, byla řeč i o korespondenci mezi velvyslanectvím a Hradem, která se objevila v médiích. Dali jsme najevo, že toto není standardní forma diplomatické komunikace. Nicméně ne nadarmo se diplomacie nedělá veřejně, takže k tomu v tuto chvíli víc říkat nebudu,“ uvedl Petříček.

Čínská vláda varovala Kuberu před cestou na Tchaj-wan. K dopisu se připojila i Zemanova kancelář

Číst článek

Podle serveru Aktuálně.cz předala čínská ambasáda v lednu Hradu dopis, kde hrozí trestem pro Kuberu i české firmy v Číně, pokud se uskuteční plánovaná cesta na Tchaj-wan. Kancelář prezidenta podle webu podpořila dopis přípisem a Kuberovi ho předala v polovině ledna. Čínské ministerstvo zahraničí agentuře Reuters sdělilo, že neví, odkud se informace vzaly.

Kuberova cesta na Tchaj-wan se neuskutečnila, jelikož předseda Senátu na konci ledna náhle zemřel.

‚Dopis je mrazivý‘

Jeho nástupce ve funkci - Miloš Vystrčil z ODS - se chce o cestě na Tchaj-wan radit s odborníky. Nebrání se jí, ale je podle něj třeba postupovat v zájmu českých občanů.

Po prostudování podkladů, které s cestou souvisí, chce jednat s dalšími ústavními činiteli, diplomacií i s představiteli Senátu o tom, jak situaci řešit. Na setkání nejvyšších ústavních činitelů na začátku března hodlá situaci řešit i s prezidentem Milošem Zemanem. 

„Obsah dopisu je dle mého názoru mrazivý a zavání vyhrožováním. Není to o předsedovi Senátu jako člověku, ale o Senátu jako instituci. Jsem toho názoru, že není možné takto narušovat suverenitu České republiky nebo jakékoli jiné země,“ komentoval Vystrčil pro Radiožurnál obsah dopisu a potvrdil, že je shodný s tím, jenž zveřejnil server Aktuálně.cz.

efa, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme