Kubera obhajuje rozhodnutí Senátu nevyhovět odborům

Senátor ODS a primátor Teplic Jaroslav Kubera obhajuje rozhodnutí Senátu vrátit Sněmovně novelu o vyšším zdanění zaměstnaneckých benefitů. Odmítá také vyhlášení legislativního stavu nouze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlasování o benefitech v Senátu | Zdroj: ČTK

"Mě na tom zaráží, proč by to mělo být v legislativní nouzi, když se určitě shodneme, že legislativy je moc a je nepřehledná. Takže na jedné straně to všichni kritizují, ale na druhé straně to všichni chtějí," řekl senátor v televizi Prima.

"Proč by měla být legislativní nouze, když se ten zákon ani nevyzkoušel. Nepochybně, kdybychom nechali proběhnout rok 2010 a ukázalo se, že tam je problém, tak se pak může v klidu odstranit, ale za ten rok se určitě nic dramatického nestane," dodal Kubera.

Podle odborářů ministerstvo neví, co to je benefit

Předseda Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík zase na Primě řekl, že ministerstvo financí neví, co všechno jsou zaměstnanecké benefity. Navíc podle něj selhal sociální dialog odborů s vládou, a proto mají odbory na stávku ústavní právo.

Také uvedl, že nejznámějšího ze zaměstnaneckých benefitů, režijní jízdenky pro zaměstnance Českých drah a jejich rodinné příslušníky, by se vyšší zdanění téměř nedotklo, ale mnoha jiných ano:

"Podle našeho přesvědčení ani ministerstvo financí vůbec neví, jaké množství benefitů je sjednáno a kde jsou poskytovány služby nebo výrobky za výrobní cenu."

"Netýká se to jen stravování, jde o poskytování rehabilitací nebo nabídku dětských táborů za režijní ceny. Zaměstnavatelé měli alespoň rámcové odhady, jak dalece by je to zatížilo a vyhodnotili to tak, že než by se nechali zatížit, tak radši benefity zruší," dodal Pomajblík.

ČRo 1 - Radiožurnál, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme