Kubera: Volby mohou být v avizovaném termínu

Rozhodnutí Ústavního soudu, který na základě stížnosti nezařazeného poslance Miloše Melčáka pozastavil konání voleb do sněmovny v říjnovém termínu, uvrhlo politickou scénu do velké nejistoty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud České republiky | Foto: Tomáš Adamec

Základní spor se vede o to, zda bylo v souladu s ústavou, když parlament rozhodl o zkrácení volebního období sněmovny. Připomeňme, že k předčasným volbám byly i jiné cesty, poukazovali na to například poslanci KDU-ČSL. Jednou z nich mohlo být přijetí obecného zákona o rozpuštění poslanecké sněmovny, jehož návrh vzešel ze Senátu už před několika lety.

Předkladatelem tohoto návrhu zákona byl senátor za ODS Jaroslav Kubera, podle kterého spočívá základní podstata normy v podání demise vlády s níž musí souhlasit prezident republiky a nadpoloviční většina poslanců.

"Prezident by v takovém případě mohl rozpustit vládu, a tím dát prostor ke zmíněným předčasným volbám," řekl Kubera Radiožurnálu.

Návrh ale doposud nebyl přijat, podle Kubery je ale možnost zrychleného projednání zmíněného zákona, a to i s případným zapracováním pozměňovacích návrhů některých poslanců.

ÚS projedná zkrácení volebního období 10. září

Plénum Ústavního soudu nicméně rozhodlo o tom, že Zákonem o zkrácení volebního období se bude soud zabývat veřejně 10. září. Zároveň požádalo účastníky řízení o co nejrychlejší dodání jejich vyjádření ke stížnosti poslance Miloše Melčáka. Otázkou zůstává, zda má smysl Kuberův obecný návrh zákona o rozpuštění sněmovny ve zrychleném procesu nyní schvalovat.

Podle Kubery navíc vzniká rozpor v předběžném opatření Ústavního soudu, týkajícím se okamžitého zastavení přípravy voleb.

Přehrát

00:00 / 00:00

O patové situaci okolo předčasných voleb mluvil na Radiožurnálu senátor za ODS Jaroslav Kubera.

"Pokud by ministerstvo vnitra uposlechlo zmíněné opatření, volby se v avizovaném termínu konat nebudou. Jestliže neuposlechne, mohou vzniknout další právní komplikace. Soud by měl také přihlédnou k tomu, že na volby už bylo vynaloženo značné množství prostředků z veřejných financí, pomineme-li kampaně jednotlivých stran," myslí si Kubera a dodává:

"Diskutovaný zákon už je ve druhém čtení, jestliže postoupí do senátu existuje reálná šance, že volby navzdory dalším potenciálním problémům budou."

Kalvoda: Politici jdou do války s Ústavním soudem

Podle poslance Miloše Melčáka parlament nemá pravomoc jednorázově krátit volební období v jeho průběhu. "Princip spočívá v tom, že jen v ústavní stížností lze spojit návrh na zrušení zákona. Proto poslanec Melčák podal ústavní stížnost, která tvrdí, že jde o zásah do jeho politických práv, a proto s tím spojil návrh na zrušení ústavního zákona číslo 195 letošního roku," vysvětlil Radiožurnálu Melčákův advokát Jan Kalvoda.

Ten dále uvedl, že nebylo záměrem stížnosti vystavovat Ústavní soud časovému tlaku. Kalvoda zároveň odsoudil komentáře některých politiků, které hodnotily rozhodnutí Ústavního soudu.

"Má-li se zkombinovat tzv. obecná změna neboli doplnění dalšího důvodu pro rozpuštění sněmovny s lpěním na volbách 9. a 10. října, s tím, že se určí ústavním zákonem, pak je to otevřená válka s Ústavním soudem, pro kterou těžko hledám pojmenování," dodal na konec Kalvoda.

Přečtěte si také:
Ústavní představitelé a předsedové parlamentních stran chtějí volby v původním termínu
Předsedové obou parlamentních komor jsou pro brzký termín voleb
Generální sekretář Ústavního soudu: Rozhodnutí o odkladu bylo jediným řešením

Lukáš Vincourek, Lenka Rafaelová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme