Kubice věří, že udělení azylu Tymošenkovi neovlivní česko-ukrajinské vztahy

Ministr vnitra Jan Kubice věří, že udělení azylu Oleksandru Tymošenkovi nepovede ke zhoršení česko-ukrajinských vztahů. Manžel vězněné ukrajinské premiérky, který o azyl požádal před několika měsíci, ho dostal dnes. Nikdy nebyl politicky ani veřejně činný.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Manžel bývalé ukrajinské premiérky Julie Tymošenkové Olexandr Tymošenko zažádal o azyl v České republice. Ilustrační foto.

Manžel bývalé ukrajinské premiérky Julie Tymošenkové Olexandr Tymošenko zažádal o azyl v České republice. Ilustrační foto. | Zdroj: Reuters

„Nedomnívám se, že by to mělo ovlivnit vztahy nějakým zásadním způsobem. Je to rozhodnutí ministerstva vnitra a ne rozhodnutí ministerstva zahraničních věcí. To znamená, že to je vnitřní záležitost České republiky,“ prohlásil Kubice.

Po udělení azylu Tymošenkovi nicméně může dojít k určitému napětí v diplomatických vztazích, vztahy ekonomické by to ale narušit nemělo. „Na diplomatické rovině jistě nějaký dopad nastane, ale nemyslím si, že by zvýšení napětí na téhle rovině mělo jakýkoli dopad na ekonomické vztahy,“ poznamenal Petr Kratochvíl z Ústavu mezinárodních vztahů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Kratochvíl z Ústavu mezinárodních vztahů a zpravodaj TASR Bohdan Kopčák v Ozvěnách dne

Podobného názoru je i komentátor Jefim Fištejn ze stanice Svobodná Evropa-Rádio svoboda. „Česká republika se zachovala jako každý jiný západní stát. Po nějakém možném drobném ochlazení si myslím, že vztahy budou plně obnoveny. Protože Ukrajina vůbec nemá zájem na tom, aby ve svém nejbližším západním sousedství neudržovala dobré vztahy,“ řekl.

Fištejn udělení azylu Tymošenkovi vnímá velmi pozitivně: „Občané Ukrajiny vnímají Českou republiku zřejmě jako ostrůvek stability a jistot uprostřed poměrně neklidné Evropy. Skutečnost, že Česká republika vychází vstříc lidem prokazatelně nějakým způsobem pronásledovaným nebo v nebezpečí pronásledování, je pozitivní.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentátor Jefim Fištejn ze stanice Svobodná Evropa-Rádio svoboda v pořadu Stalo se dnes

K napětí mezi Českem a Ukrajinou došlo například loni poté, co Praha udělila azyl někdejšímu ukrajinskému ministrovi Bohdanu Danylyšynovi. Kyjev reagoval vyhoštěním dvou českých diplomatů.

Ukrajinská kontrarozvědka Čechy obvinila ze shromažďování utajovaných informací o ukrajinské zbrojní výrobě a vyhostila je ze země. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg takové vysvětlení jednoznačně odmítl a Praha recipročně vyhostila zástupce ukrajinského velvyslanectví.

Manžel bývalé ukrajinské premiérky Tymošenkové dostal v Česku azyl

Číst článek

Podle ukrajinské proprezidentské a vládní Strany regionů je Tymošenkova snaha o azyl motivována finančně. Jeden z poslanců této strany se už nechal slyšet, že Tymošenko chce v zahraničí ‚ulít‘ peníze, které dostala jeho žena od politických sponzorů. Takové prohlášení ale považuje za liché například zpravodaj slovenské agentury TASR Bohdan Kopčák. Kdyby podle něj Tymošenko takový úmysl měl, mohl ho zrealizovat už dávno, příležitostí měl spoustu.

„Už v roce 2000 založil Tymošenko v Ústí nad Labem společnost International Industrial Projects, s.r.o., která se zabývá výkupem pozemků a jejich dalším prodejem. Tymošenko podniká nejen na Ukrajině a v Čechách, ale i například Polsku nebo dalších evropských zemích,“ upřesnil Kopčák. Tymošenko tak může mít skutečně obavy, že by se mohla jeho pozice na Ukrajině zhoršit a že by se případně mohl dostat do vazby.

Manžel Tymošenkové se na Ukrajině politicky neangažoval

Číst článek

Opoziční politická strana Vlast, v jejímž čele stojí Tymošenková, dnes vydala prohlášení, ve kterém vysvětluje, že kvůli bývalé premiérce mají problémy členové její rodiny. Zmiňuje, že se opět začíná mluvit o případu, který před 11 lety Tymošenka dokonce přivedl do vyšetřovací vazby.

„Souviselo to s jeho působením v monopolní společnosti Jednotné energetické systémy Ukrajiny. Existovalo podezření, že tam docházelo ke korupci. Nicméně už v roce 2002 bylo stíhání zastaveno a bylo konstatováno, že bylo nezákonné,“ doplnil Kopčák.

Kromě samotných obav o svou bezpečnost může ale podle Kopčáka také Tymošenko chtít dostat víc do veřejného povědomí případ své vězněné manželky. „Evropský soud pro lidská práva by měl projednávat stížnost Tymošenkové. Kauza by se tak mohla dostat do nového, jiného světla tím, že by šlo o persekuci celé rodiny a nejen expremiérky,“ dodal zpravodaj slovenské tiskové agentury.

Martin Dorazín, Veronika Sedláčková, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme