Kubinyi chce žalovat Součkovou

Ve sporu státu s firmou Diag Human, ve kterém společnost požaduje mnohamiliardové odškodné, může padnout nové trestní oznámení. Ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi dnes nevyloučil, že požene před soud svou předchůdkyni Marii Součkovou. Překročila prý své pravomoce, když nevypsala konkurz na advokáta, který měl resort v celé kauze zastupovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jozef Kubinyi | Foto: Michal Doležal

Bývalá šéfka resortu podle právníků ministerstva uzavřela smlouvu o právním zastupování státu, kterou nebyla oprávněna podepsat bez výběrového řízení, pokud šlo o plnění nad dva miliony. Brněnský advokát Zdeněk Nováček ale měl podle smlouvy nárok na odměnu 10 milionů korun.

Smlouva je tedy podle právníka ministerstva Pavla Čapčucha neplatná a Nováček bude vyzván, aby vrátil peníze. "Lze to kvalifikovat tak, že porušila svoji pravomoc k podpisu," řekl Čapčuch. Pokud právní odbor toto podezření potvrdí, bude podle něj podáno trestní oznámení pro zneužití pravomoci veřejného činitele.

Jak Čapčuch potvrdil, problém je v tom, že Součková své rozhodnutí podepsat smlouvu bez výběrové řízení nijak nezdůvodnila. "My nemáme žádný dokument k tomu, jakým způsobem byl zrovna tento zájemce vybrán, a případně neexistuje žádná písemná zpráva o tom zdůvodnění, proč zrovna tato advokátní kancelář byla oslovena," uvedl.

Bývalá ministryně Součková si ale stojí za tím, že žádnou chybu neudělala. Advokáta najala bez výběrového řízení proto, že šlo o utajované skutečnosti a hrozila velká škoda. A v takových výjimečných případech to podle ní zákon o veřejných zakázkách umožňuje.

"Pokud má pan ministr nějaké kroky, tak ať postupuje jak on uzná za vhodné. Jenom bych mu doporučila, aby se řídil příslovím dvakrát měř, jednou řež. Přesně jsem postupovala podle zákona o veřejných zakázkách, nechť si pan ministr prohlédne speciálně tento zákon," oponuje Součková.

Kubinyi uvedl, že o podání trestního oznámení rozhodne až po prostudování textu smlouvy. Nováčka již vyzval, aby mu poskytl její originál, protože na ministerstvu není k dispozici. Ministerstvo má pouze kopii smlouvy s Nováčkem. Součková tvrdí, že smlouva na ministerstvu zcela jistě byla.

Nováček by podle smlouvy s ministerstvem měl dostat deset milionů, pokud ministerstvo od smlouvy odstoupí. Za to, že tak ministerstvo učinilo, aniž mu zaplatilo odstupné, chce Nováček úřad žalovat. Kubinyi řekl, že do soudního sporu půjde, ale nemá v úmyslu porušení smlouvy uznat a peníze Nováčkovi vyplatit.

Společnost Diag Human usilovala počátkem 90. let o obchodování s krevní plazmou z českých transfuzních stanic. Po nepříznivém vyjádření tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara z obchodu sešlo. Za poškození dobrého jména už musela vláda firmě zaplatit 326,6 milionu korun a spor by mohl vyústit až v nutnost zaplatit jí několikamiliardovou finanční náhradu.

Tomu by ale mohly zabránit nové informace od někdejšího obchodního partnera Diag Human, firmy Novo Nordisk. Nově objevený dokument by prý mohl dokázat, že Novo Nordisk odmítla další spolupráci s Diagem nikoli kvůli Bojarovu dopisu, ale kvůli tomu, že Diag Nordisku dlužila peníze.

Kubinyi sice nic z toho potvrdit nechce, na druhou stranu ale naznačil, že by nové skutečnosti mohly případ zvrátit ve prospěch státu. "Je poměrně velká šance, že ta škoda bude co nejmenší, že by to mohlo být sraženo až na nulu. Je to ta nejlepší možná varianta, budeme se o ní snažit, ale jestli se jí povede dosáhnout, to v tuto chvíli neumím odpovědět," konstatoval mimistr.

Viktorie Hošková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme