Kučeru vystřídá na postu místopředsedy Nejvyššího soudu Roman Fiala

Novým místopředsedou Nejvyššího soudu bude jeho dosavadní soudce Roman Fiala. Do funkce ho v pátek jmenuje prezident Václav Klaus. Fiala je soudcem Nejvyššího soudu od roku 2002. Ve funkci nahradí Pavla Kučeru, který na konci roku odejde do důchodu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší soud České republiky

Nejvyšší soud České republiky | Foto: Tomáš Adamec

Soudce Pavel Kučera byl obviněn z toho, že se snažil ovlivnit kauzu bývalého vicepremiéra a lidoveckého expředsedy Jiřího Čunka.

Figuroval i v kauze okolo takzvané ‚justiční mafie‘. Stínovou ministryni za ČSSD Marii Benešovou v lednu 2008 společně zažalovali nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká, bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec, místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera, Vesecké náměstek Karel Černovský, náměstek pražského vrchního státního zástupce Grygárek, šéf jihomoravských státních zástupců Petr Coufal a státní zástupce Arif Salichov.

Benešová o nich totiž v prosinci 2007 ve vysílání Českého rozhlasu řekla, že fungují jako zákulisní justiční mafie, která se justici snaží plně ovládnout, aby sloužila zájmu vládnoucí garnitury. Podle ní se snažili ovlivnit vyšetřování kauz bývalého předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka.

O Kučerově nástupci prezident mluvil v uplynulých dnech jak s předsedkyní Nejvyššího soudu Ivou Brožovou, tak i ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem.

Jana Zemanová, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme