Kulhánek: Situace v Afghánistánu je vážná, stáhli jsme diplomaty na kábulské mezinárodní letiště

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek z ČSSD rozhodl o okamžitém stažení českých diplomatů z velvyslanectví v Kábulu. Důvodem je současná bezpečnostní situace v Afghánistánu. Dvojice diplomatů nyní za doprovodu vojenské policie míří na kábulské mezinárodní letiště, řekl Kulhánek po jednání krizového štábu. Na tiskové konferenci dodal, že Češi, kteří jsou v zemi, jsou v bezpečí. Večer bude o situaci jednat také Bezpečnostní rada státu.

Praha (Aktualizováno: 19:27 14. 8. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Nadále pochopitelně platí doporučení pro české občany v žádném případě do Afghánistánu necestovat,“ řekl Kulhánek. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Situace se bohužel překotně a negativně vyvíjela i během zasedání krizového štábu dopoledne. Musel jsem rozhodnout o okamžitém stažení našich diplomatů na mezinárodní letiště v Kábulu,“ řekl na tiskové konferenci ministr Kulhánek.

Čeští občané, kteří byli ministerstvem zahraničí evidování, jsou v bezpečí a byli včas kontaktováni, doplnil ministr.

Situace v Afghánistánu je velice vážná. Na základě aktuálních informací od spojenců a doporučení našeho velvyslance v místě jsem rozhodl o okamžitém stažení našich diplomatů na mezinárodní letiště v Kábulu. Aktuálně jsou dva čeští diplomaté pod ochranou vojenské policie.

14:50 – 14. 08. 2021

13 143

K zajištění bezpečnosti všech Čechů v Afghánistánu nechtěl uvádět další podrobnosti.

Nyní jsou na mezinárodní letiště v Kábulu přepravováni dva čeští diplomaté, kteří se nacházejí pod ochranou vojenské policie. Vzhledem k tomuto dynamickému vývoji jsem poprosil pana premiéra o svolání Bezpečnostní rady státu,“ řekl Kulhánek.

Ministr na závěr zdůraznil doporučení, že by Češi v žádném případě neměli do Afghánistánu cestovat. 

O otázce pomoci afghánským tlumočníkům, kteří pomáhali českým vojákům a kterým hrozí od Tálibánu smrt, se Kulhánek nezmínil.

Útok na Kábul?

K sobotnímu poledni radikální hnutí Tálibán dobylo 19 správních center. Povstalci tak kontrolují více jak polovinu území. Posledním, které padlo, bylo město Šaran v provincii Paktika u pákistánské hranice.

Tálibán dobyl Mazáre Šaríf, jedno ze tří velkých měst kontrolovaných vládou. Získal i provincii Paktika

Číst článek

Ozbrojenci v sobotu dobyli Mazáre Šaríf, které bylo jedním ze tří z posledních velkých měst pod správou afghánské vlády. Tálibán získal i centrální provincii Logár, jejíž hlavní město Púli Alam je 70 kilometrů od Kábulu a je tak klíčové pro možný útok na metropoli. 

Americké úřady předpokládají, že útok na Kábul může nastat během několika dnů. Podle analýzy Pentagonu by mohlo k obklíčení dojít do měsíce a dobytí do 90 dnů.

Získání Kábulu ale může znesnadnit jeho geografická poloha. Rozkládá se asi na tisíci kilometrech čtverečních a je obklíčen horami. Do města vedou čtyři silnice, z nichž jedna je z blízkého Púli Alam. Afghánská armáda slíbila, že hlavní město bude bránit.

Ambasády v Kábulu

Na rychlý postup obsazování Afghánistánu reagovaly i jiné vlády stažením diplomatů.

Na americké ambasádě v Kábulu mají začít skartovat citlivé dokumenty. Kanada přijme 20 tisíc Afghánců

Číst článek

Premiér Velké Británie Boris Johnson v pátek oznámil, že v následujících dnech bude evakuována „velká část“ zaměstnanců ambasády v Kábulu. Počet lidí působících na velvyslanectví sníží Německo a Švédsko, Finsko evakuuje 130 pracovníků úřadu. K dočasnému uzavření velvyslanectví přistoupilo Dánsko a Norsko. 

Zaměstnanci amerického velvyslanectví v Kábulu dostali od svých nadřízených instrukce, aby začali se skartací citlivých dokumentů. S evakuací tam pomáhá 3000 amerických vojáků.

Své zahraniční pracovníky stáhla také humanitární organizace Člověk v tísni. V poslední době tam ale neměla žádní Čechy. V Afghánistánu tak zůstávají tam místní zaměstnanci, o jejichž bezpečnost se organizace stará na místě.

Na rozdíl od jiných zemí nezvažuje evakuaci ambasády v Kábulu Rusko.

Barbora Navrátilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme