Diplomatka vyvázla z řízení v opilosti bez trestu. ‚Věřím, že se ze své chyby poučí,‘ říká Kulhánek

Nabourala čtyři auta. Když ji pak policisté podrobili dechové zkoušce, měla v krvi přes 1,5 promile alkoholu. Přesto nakonec diplomatka Jana Hybášková vyvázla z řízení v opilosti bez trestu. Potom, co státní zástupce případ podmíněně odložil, uzavřelo nyní incident i ministerstvo zahraničí. Výsledek? Resort ji potrestat nemůže. Ministr Jakub Kulhánek (ČSSD) se Hybáškové proto snažil alespoň domluvit.

Tento článek je více než rok starý.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Diplomatka Jana Hybášková

Diplomatka Jana Hybášková | Zdroj: Profimedia

„Řízení v opilosti je naprosto nepřijatelné. Takové chování mě dvojnásob mrzí u diplomatů, kteří by měli jít příkladem,“ napsal na twitter ministr zahraničí Jakub Kulhánek po dopravní nehodě zvláštní zmocněnkyně pro podporu Čechů do institucí EU Jany Hybáškové a šéfa resortního odboru států Blízkého východu a severní Afriky Petra Hladíka.

Žalobce podmíněně odložil případ nehody diplomatky Hybáškové. Přiznala se, poškozeným poslala peníze

Číst článek

Záhy se totiž ukázalo, že pracovníci resortu byli opilí. Kulhánek proto jejich jednání označil za nezodpovědné a avizoval, že bude chtít po státním tajemníkovi, aby z incidentu vyvodil důsledky. Ovšem pokud to bude právně možné. A to se nyní ukázalo, že není.

„Paní Hybáškovou nemůže ministr nijak potrestat, protože není trestně stíhaná,“ řekl pro iROZHLAS.cz Kulhánek.

Policie sice Hybáškové sdělila „podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky“, Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 6 ale nakonec případ koncem října podmíněně odložilo.

Zdůvodnilo to tím, že se Hybášková k činu přiznala. Žalobci jí tak stanovali zkušební dobu na rok a půl. Diplomatka se současně zavázala, že během této doby nebude řídit. A složila peníze na pomoc obětem trestné činnosti.

Poučení z chyb

Resort má tak podle Kulhánka svázané ruce. Hybáškové se podle svých slov snažil alespoň domluvit. „Podle služebního zákona by se provinila pouze v případě, že by řídila služební vůz nebo v pracovní době. Nic z toho se nestalo. Naštěstí se nehoda obešla bez zranění. Paní Hybáškové jsem řekl, že takovéto chováni je neslučitelné s diplomatickou službou. A věřím, že se ze své chyby poučí,“ pokračoval ministr.

Opilí čeští diplomaté měli při nehodě nabourat čtyři zaparkovaná auta. Případ vyšetřuje policie

Číst článek

„Ministerstvo zahraničních věcí postupovalo jediným možným způsobem. Policie a státní zástupce vyhodnotili, že paní Hybáškovou nepotrestají – nad rámec odškodnění, které musela zaplatit,“ dodala k tomu mluvčí resortu Eva Davidová.

Pokud by policie zahájila v případě Hybáškové trestní stíhání, resort už dříve uvedl, že by ji postavil mimo službu. K tomu ale tedy nedošlo.

Nehoda se stala na konci srpna v pražské Bělohorské ulici. Auto Hybáškové s Hladíkem nabouralo do čtyř dalších zaparkovaných vozidel a skončilo převrácené na boku. Oba diplomaté měli podle agentury Aktu.cz při dechové zkoušce přes 1,5 promile alkoholu v krvi. Policisté se nejprve domnívali, že auto řídil Hladík, k řízení se ale přiznala právě Hybášková.

Diplomatce za ohrožení pod vlivem návykové látky hrozilo až tříleté vězení, peněžitý trest nebo zákaz činnosti. Případ policisté prověřovali v takzvaném zkráceném řízení, v němž sdělení podezření znamená prakticky totéž, co sdělení obvinění v klasickém trestním řízení. Státní zástupce ve zkráceném řízení nepodává k soudu obžalobu, ale návrh na potrestání.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme