Kulhánek oznámil ministerstvu prezidentskou kandidaturu. Bývalý šéf Škody Auto sehnal 23 podpisů poslanců

Do boje o křeslo prezidenta vstoupil bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek. Na tiskové konferenci oznámil, že v pátek na ministerstvo vnitra odeslal kandidátní listinu s podpisy 20 poslanců. Do středy ho podpořilo celkem 23 členů dolní komory z šesti stran.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 12:21 18. 10. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentský kandidát Vratislav Kulhánek

Prezidentský kandidát Vratislav Kulhánek | Foto: Michal Doležal | Zdroj: ČTK

Podle zjištění Radiožurnálu jsou mezi nimi poslanci, kteří Kulhánka podpořili, například Stanislav Huml z ČSSD nebo Nina Nováková z TOP 09. „Je to demokratický způsob, proto jsem chtěla umožnit panu Kulhánkovi, aby mohl kandidovat, rozhodně jsem to neudělala proto, že jsem zároveň voličem pana Kulhánka,“ řekla Nováková.

Další prezidentský kandidát. Jiřího Hynka podpořilo přes 20 poslanců

Číst článek

Kulhánek říká, co by patřilo mezi jeho priority v roli prezidenta: „Jednou z nich je pomoci při tom, aby Česká republika hrála významnější roli v Evropské unii, než hraje teď. Další zásadní věcí je dbát na dodržování Ústavy, ale nejen Ústavy, ale zejména zvyklostí. Pro mě nejdůležitějším prvkem je vrátit důstojnost lidské práci a řemeslům.“

Třiasedmdesátiletý Vratislav Kulhánek je kandidátem Občanské demokratické aliance. Zatím nasbíral 35 tisíc podpisů lidí a chce v tom dál pokračovat. Náklady na kampaň odhadl na šest až sedm milionů korun. Zaplatí mu ji miliardář a předseda ODA Pavel Sehnal.

Dosluhující poslanci mají čas do 25. října

Prezidentské kandidáty mohou podpořit i dosluhující poslanci. Ti podle výkladu ministerstva vnitra mohou kandidátní listinu podepsat do 25. října. To je poslední den jejich mandátu.

Jenže nově zvoleným poslancům vznikne mandát už 21. října. Termíny se tak překrývají. „Pokud by podepsali staří a noví poslanci některému kandidátovi v rozmezí 23.-25. října kandidátní listinu, tak se mohou na jedné kandidátní listině objevit jak poslanci dosluhující, tak ti nově zvoleni,“ vysvětluje náměstek ministra vnitra Petr Mlsna.

Kdo podpořil zbrojaře Hynka jako kandidáta na prezidenta? Podpisy získal i od končících poslanců

Číst článek

Část poslanců, kteří už mandát neobhajují, žádost Kulhánka i dalších uchazečů o podpis odmítli. Jsou mezi nimi František Laudát z TOP 09, Martin Komárek z ANO nebo třeba Jeroným Tejc z ČSSD. „Já jsem se rozhodl odejít z aktivní politiky a připadalo mi nepatřičné, abych se na závěr připodepisoval pod kandidaturu jakýchkoliv kandidátů,“ vysvětlil Tejc.

Někteří poslanci se teprve rozmýšlejí, jestli vůbec a komu podpis dají. To je příklad Martina Novotného z ODS. Včera Českému rozhlasu řekl, že možná někoho podpoří, aby se zvýšila konkurence.

Ministerstvo také přišlo s rozdílným výkladem zákona než při minulé prezidentské volbě. Nově říká, že jeden zákonodárce může podepsat listinu i více kandidátům. Nad tím se pozastavil ústavní právník Jan Kysela. Připadá mu, že zákon je jednoznačný a poslanci nebo senátoři můžou podpořit jen jednoho kandidáta.

Víc než 50 tisíc podpisů občanů pod petičními archy mají současný prezident Miloš Zeman, bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš a podnikatel Michal Horáček. Dostatečnou podporu senátorů mají podle svých vyjádření bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer, někdejší šéf kabinetu premiéra Jiřího Rusnoka Karel Štogl nebo místopředseda Senátu z ODS Jaroslav Kubera. Ten ale svou kandidaturu zatím nepotvrdil. 22 podpisů poslanců získal také Realista Jiří Hynek.

Václav Štefan, Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme