Miliarda korun na festivaly nebo pro soukromá divadla. Vláda schválila podporu podnikatelům v kultuře

Vláda schválila program podpory podnikatelským subjektům v kultuře a kreativním průmyslu. Na dva typy pomoci půjde celkem miliarda korun. Po jednání to uvedl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Větší balíček budou podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka dotace, které se mají rozdělit mezi festivaly, soukromá divadla nebo kluby.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Havlíček

Podle Karla Havlíčka je program je podmíněn schválením rozpočtového schodku. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Karel Havlíček zdůraznil, že program je podmíněn schválením rozpočtového schodku 500 miliard korun. Devět set milionů korun bude určeno na dotace a 100 milionů korun půjde na poukázky určené těm, kdo si najmou firmu působící v kreativním odvětví.

Program předložený společně ministry kultury Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) a průmyslu Havlíčkem má pomoci těm subjektům, které v kultuře podnikají a dosavadní pomoc ministerstva kultury pro ně nebyla určena.

Program zahrnuje zmíněné dva balíčky. „Větší balíček jsou dotace, které by se rozdělovaly festivalům, soukromým divadlům, klubům, typu podniků, které jsou dneska stále ohrožené,“ řekl Zaorálek.

Pomoc firmám po koronaviru, stravenkový paušál i zdražení cigaret. Vláda schválila daňový balíček

Číst článek

Pokud tito podnikatelé prokážou náklady, mohou dostat proplaceno až 50 procent do výše pěti milionů korun. Při přípravě programu se počítalo až s proplacením 70 procent nákladů, Zaorálek ale v pondělí před jednáním vlády uvedl, že konečná suma je výsledkem jednání s ministerstvem financí. Odráží podle něj také snahu o to, aby forma pomoci byla v určité rovnováze vůči tomu, jak se pomáhá ostatním segmentům ekonomiky.

Kreativní poukázky

Druhý balík jsou podle Zaorálka takzvané kreativní poukázky. Budou mít dva typy, jedny na 250 000 korun pro ty, kteří si najmou třeba designovou firmu či jinou kreativní společnost, která má pomoci běžnému podnikání dodat přidanou hodnotu. Poukázka na 150 000 korun by pak měla být určena spíše pro kulturní služby.

‚Megalomanská a možná i zmanipulovaná.‘ Zaorálek chce, aby policie prověřila IT zakázku Czechiana

Číst článek


Zaorálek uvedl, že vouchery by mohly být využívány nejen v současné době jako pomoc těm, koho zasáhla pandemie koronaviru, ale i v dlouhodobějším horizontu. Jak dlouho bude v pondělí schválený program trvat, neuvedl, záleží mimo jiné na tom, jaký bude mít ohlas.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme