Sedlákovi Pitkovi někdo brutálně zabil kobylu. Vypsal odměnu na pachatele čtvrt milionu korun

Sedlákovi z Milešova na Litoměřicku Danielu Pitkovi, který letos kandidoval do Senátu na Lounsku, někdo 17. října zabil a brutálním způsobem zohavil kobylu jménem Indie. Pachatel k usmrcení zvířete použil kuši, poté mu uřízl ucho a vydloubl oko. Pitek nabízí odměnu 250 000 korun za informace, které povedou k dopadení pachatele, řekl v pondělí. Případem se zabývá policie, čin prověřuje jako poškození cizí věci. Řekl to mluvčí policie Daniel Vítek.

Milešov (Litoměřicko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemědělec Daniel Pitek | Foto: Tomáš Černý | Zdroj: Český rozhlas

„Není vyloučená změna právní kvalifikace, takže v současné době bych o nějaké výši trestu nerad mluvil,“ řekl Vítek. Podle něj záleží na tom, z čeho bude v případě dopadení pachatel obviněn.

Pitek míní, že za usmrcením zvířete mohly stát jeho politické a veřejné aktivity. Nevyloučil ani možnost, že šlo o ukojení choutek zvrhlého jedince. Podobné případy totiž policie podle Pitka řešila i v jiných evropských státech.

„Jsou tady případy podobného zabití koní, také s uříznutým uchem a vydloubnutým okem, které se staly v letošním roce ve Francii, nějaké případy se staly v Belgii a Německu,“ uvedl chovatel. Doplnil, že může jít o výzvu na Darknetu, kde mezi sebou mohou soutěžit jednotlivci či skupiny.

Boj proti byznysu se zvířaty: ‚Napadli mě, otrávili mi psa a vyhrožovali mi,‘ říká právnička

Číst článek

O podobných případech informoval na konci srpna server The Independent. Francouzská policie podle něj tehdy vyšetřovala nejméně 15 případů „barbarského“ zabití a zohavení koní a v jednom případě i osla. Pachatelé jim odstraňovali nejen uši a oči, ale i kosti a genitálie. Motiv těchto činů ale policie nezná, pouze spekuluje o satanských rituálech, pojišťovacím podvodu, honu na morbidní trofeje nebo zmiňované internetové výzvě.

„Špatné je to, že kobylka byla zastřelená z kuše, a já jsem to medializoval za prvé kvůli odměně a za druhé kvůli tomu, aby začala okamžitě veřejná debata o postavení tichých zbraní,“ řekl sedlák.

Obchod se soucitem. Režisérka na skrytou kameru natáčela v množírně koček, které prodávali za tisíce

Číst článek

Vysvětlil, že kulové zbraně jsou omezované zákonem, kuše a heverové luky se srovnatelnou smrtností jako kulové zbraně si může pořídit kdokoli, komu bylo 18 let. „Dá se říct, že jsou účinnější než pistole, protože kuší se trefíte mnohem přesněji na větší vzdálenost,“ doplnil Pitek, podle nějž je potřeba novelizovat zákon o zbraních.

Pitek kandidoval do Senátu v obvodu zahrnujícím Lounsko, Žatecko, Podbořansko a Rakovnicko. Do voleb vstoupil jako nezávislý kandidát za hnutí SENÁTOR 21 s podporou Pirátů, Zelených a Liberálně ekologické strany (LES).

Poté, co skončil ve volbách na pátém místě, se rozhodl z politiky stáhnout. „Chtěl jsem se zaměřit na své hospodářství,“ uvedl a dodal, že o to horší by byl politický motiv pachatele.

ČTK, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme