Kůň, žába i auto padající do vody. Nové dopravní značky se objeví začátkem ledna

Řidiči se mohou od 1. ledna setkat na českých silnicích s novými dopravními značkami. Ve městech uvidí například ceduli varující před vozítky segway. Součástí nového značení bude i auto padající do vody nebo třeba kůň a žába.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nové dopravní značky. Pozor žába

Nové dopravní značky. Pozor žába | Foto: koláž Český rozhlas

Černé auto padající do řeky v červeném trojúhelníku je nová značka nábřeží, vysvětluje Ladislav Břeský z pražské dopravní policie:

„Značka se užije pouze v případě, že komunikace vede podél řeky nebo vodní plochy a nejsou užita svodidla nebo zábradlí, která zabraňuji sjetí vozidel.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Žába, kůň i auto padající do vody. Nové dopravní značky se na silnicích objeví začátkem ledna. Podrobnosti zjišťoval redaktor Luděk Hubáček

Jedna z nových značek bude také varovat řidiče ve městech před vozítky segway, které možná během příštího roku čeká omezení rychlosti.

Podle novely, kterou letos schválil parlament, by se už neměla po chodníku pohybovat rychleji než chodci.

Pokud ji schválí Senát a podepíše prezident, začne platit nejdříve na jaře 2016. Podle Martina Faráře z Besipu nebude změna rychlosti na takovém vozítku složitá.

„Takováto zařízení mají různé omezovače. Lze nastavit rychlost srovnatelnou s normální chůzí člověka. Nicméně na každém uživateli bude, aby si ohlídal to, jestli se pohybuje takovou rychlostí jako okolo jdoucí chodci,“ upřesňuje Farář.

Podoba nových dopravních značek v roce 2016 - kůň, žába, chodec a nábřeží (koláž Český rozhlas) | Foto: Ministerstvo dopravy

Podél silnic se teď běžně vyskytuje značka se symbolem krávy a jelena. Ladislav Břeský z dopravní policie upozorňuje, že se na cedulích od nového roku objeví i jiná zvířata.

„Pokud jsme byli zvyklí u dopravní značky Zvířata vidět symbol krávy s podtabulkou koně, tak takováto situace by už neměla nastat. Je možnost užít to zvíře, které se tam nachází. Jde zejména o koně nebo obojživelníky,“ dodává Břeský.

Staré značky budou novými nahrazovány postupně. Nejpozději by se na silnicích měly objevit do deseti let.

Nová samostatná dopravní značka pro nadchod | Foto: Ministerstvo dopravy

Pohyblivý most: zobrazení vody dvěma odstíny modré nahrazeno černými vlnovkami | Foto: Ministerstvo dopravy

Nové dopravní značky pro začátek a konec emisní zóny | Foto: Ministerstvo dopravy

Dopravní značky - změny v roce 2016 | Foto: Český rozhlas

Anna Jadrná, Luděk Hubáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme