Veterinární správa varuje před výrobkem Kunín Pohár. Obsahuje stopové množství pesticidu

Firma Lactalis CZ, mateřská společnost mlékáren Kunín a Klatovy, stahuje z trhu 385 000 mléčných dezertů Kunín Pohár, obsahují stopové množství pesticidu etylenoxid, který není v Evropské unii povolen. V úterý to sdělil mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček, veterináři získali informaci o pesticidu v přídatné látce prostřednictvím systému rychlého varování RASFF.

Praha (Aktualizováno: 16:06 20. 7. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mléčné dezerty Kunín Pohár váží 150 gramů a mají příchutě čokoláda, jahoda, borůvka a meruňka

Mléčné dezerty Kunín Pohár váží 150 gramů a mají příchutě čokoláda, jahoda, borůvka a meruňka | Zdroj: Státní veterinární správa

Produkt prodávají různí prodejci. Spotřebitelé, kteří produkt doma mají, by jej neměli jíst, mohou ho vrátit v místě nákupu.

Mléčné dezerty váží 150 gramů a mají příchutě čokoláda, jahoda, borůvka a meruňka. Data spotřeby výrobků jsou 21. července 2021, 22. července 2021, 23. července 2021, 27. července 2021, 28. července 2021 a 29. července 2021.

Kontroloři v jižních Čechách odhalili dva případy nelegálních porážek masa

Číst článek

Výrobky začal stahovat producent, výrobky s jinými daty spotřeby se nestahují. Podle informací od ředitelky kvality Lactalis CZ Jany Ovčáčkové zákazníci nebudou k reklamaci potřebovat doklad o prodeji.

„Na stažení výrobků nyní spolupracujeme se Státní veterinární správou. Jedná se o preventivní akci a zdraví spotřebitelů není ohroženo. Ostatní šarže ani další výrobky v našem sortimentu nejsou tímto problémem absolutně ovlivněny,“ vysvětlila.

„Etylenoxid se v některých třetích zemích používá pro regulaci zrání a to je pravděpodobně důvodem, že se jeho malé množství objevilo v přídatné látce Flanogenu, která se dostala na unijní trh a byla následně použita pří výrobě dotčeného mléčného výrobku,“ sdělil mluvčí.

Etylenoxid je reaktivní plynná látka s mutagenními a karcinogenními účinky, žádná její hladina není pro člověka bezpečná. V některých státech se používá jako pesticid k regulaci zrání některých rostlinných komodit, v Evropské unii není povolen.

Naposledy před etylenoxidem varovala Státní zemědělská a potravinářská inspekce loni v prosinci. Obsahovala jej sezamová semena původem z Indie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme