Kupčení s hlasy na Ústecku? 'Na parkovišti nám dali lístky se zaškrtnutými kandidáty,' říká volička

Reportéři Radiožurnálu získali poznatky o možném kupčení s hlasy. Obyvatelé sídliště Mojžíř na Ústecku vypověděli, že dostali za hlas 200 korun. Jako odměnu, že hodí do volební urny hlasovací lístek s předem zakroužkovanými kandidáty. Údajnou manipulaci s hlasy do sněmovních voleb se zabývá i policie.

Tento článek je více než rok starý.

Reportáž Mojžíř (Aktualizováno: 14:47 22. 10. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zakroužkovaný hlasovací lístek Ústeckého kraje

Zakroužkovaný hlasovací lístek Ústeckého kraje | Foto: Markéta Chaloupská | Zdroj: Český rozhlas

„Už to bylo zakroužkovaný. Lístek nám dal Čech a jeden Rom, ty chodili.  Tady na parkovišti, a pak ve vchodu, aby nebyli vidět,“ popsala reportérům obyvatelka sídliště paní Alena. Předtím, než šla k volbám, dostala od dvou mužů na parkovišti volební lístek se dvěma zaškrtnutými kandidáty. Tvrdí, že ten samý lístek dostali všichni zájemci, dohromady jich prý bylo v Mojžíři minimálně padesát. Když pak odvolili, dostali za to 200 korun. „Bylo dost lidí, co měli zájem volit za peníze,“ dodává Alena.

Radiožurnál jeden takový lístek od místních sehnal. Zakroužkovaní jsou tam dva kandidáti. Jedním z nich je starosta Krupy Zdeněk Matouš ze sociální demokracie, na kandidátce je číslo 2. Matouš už byl v minulosti s kupčením s hlasy spojovaný. Stejně jako tehdy, i teď řekl, že je to kampaň proti němu.

Dvě třetiny hlasů sečteny. Drtivě vítězí ANO, druhý je Okamura. Kalouskova TOP 09 jde ze sněmovny

Číst článek

„Myslím, že už je to takový útok na mojí osobu, že už k tomu nemám žádných slov. Já vám k tomu nic víc říct nemůžu, já o tom nic nevím,“ odmítl Matouš.

Druhým zakroužkovaným je místostarosta Krupky Karel Rouček, který je na sociálně demokratické kandidátce číslo 10. Ten přišel poněkud se svérázným vysvětlením, že ho možná chtěl podpořit nějaký příznivce fotbalu. „Já nevím. Já dělám do fotbalu, a jestli to je nějakej příznivec fotbalovej, kterej mě tam zakroužkoval, jináč nevím. Já žádný manipulování s lístkama nedělám a tam nikoho neznám,“ řekl Rouček.

Jak to skutečně bylo, teď řeší policie. „Přijali jsme dvě oznámení, které se týkají údajného kupčení s volebními hlasy,“ potvrdila bez dalších podrobností mluvčí severočeské policie Alena Bartošová.

31 preferenčních hlasů

Ledacos by mohlo ale naznačit třeba svědectví jedné z členek volební komise v Mojžíři, která nechtěla být jmenovaná. Radiožurnálu nicméně popsala, že v pátek přijeli volit během jedné hodiny tři skupinky místních, zhruba po 15 lidech a měli u sebe složené volební lístky. To si zapamatovala.

„Přišli, jeden volební lístek hlasovací, vytáhli ho takhle z peněženky, byl složenej, nebo ho měli jen přehnutý v ruce. Neuměli ani číst a nechtěli pomalu ani obálky, na to jsme je museli upozorňovat, prostě je někdo musel uplatit. Ale neviděli jsme peníze. Přišla tam i policie, tak jsme je na to upozornili,“ popsala.

Když pak lístky sčítala, tak se zaměřila na ty složené. A ukázalo se, že jsou na nich většinou zakroužkovaní stejní dva členové sociální demokracie – Rouček i Matouš. „Byla to strana ČSSD a na všech lístkách byla zakroužkovaná jména z Krupky, ti dva adepti,“ dodala.

Zakroužkovaný hlasovací lístek Ústeckého kraje | Foto: Markéta Chaloupská | Zdroj: Český rozhlas

Ani jeden z mužů se do sněmovny podle konečných výsledků nedostal, nicméně na rozdíl od místních ústeckých politiků dokázali jen v Mojžíři získat oba shodně po 31 preferenčních hlasech, tedy 68 procent z celkově odevzdaných 204 hlasů. Ostatní kandidáti za sociální demokracii přitom ve stejném volebním okrsku dosáhli maximálně na jeden kroužek.

Je ale nutné připomenout, že v minulosti se objevily i provokace, tedy, že chtěl někdo během voleb stranu poškodit a záměrně rozdával dopředu zakroužkované volební lístky protikandidátů. Analytik Nadačního fondu proti korupci Janusz Konieczny, který spolu s Českým rozhlasem volby monitoroval, ale upozorňuje, že v tomto případě je to málo pravděpodobné.

„Já předpokládám, že jsou dvě varianty. První varianta je, že se jednalo o provokaci. Ale to je málo pravděpodobné, v minulosti se žádná taková provokace neprokázala. Druhá varianta je, že dotyčné osoby se na samotném kupčení podíleli. Já kvůli případu v Mojžíři podávám m trestní oznámení na policii,“ vysvětluje Konieczny, který se monitoruje volby už od roku 2010. 

Odhalit a prokázat kupčení není jednoduché během jakýchkoliv voleb. Musí být totiž naprosto jasné, že došlo k ovlivnění voliče.

Markéta Chaloupská, Jakub Troníček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme