Kupkovi z ODS u voleb chybělo 104 hlasů. Soud nařídil přepočítání, má šanci postoupit z nevolitelného místa

Jen 104 přednostních hlasů chybělo Martinu Kupkovi z ODS, aby díky kroužkům vyšplhal z konce středočeské kandidátky do sněmovny. Vyřadil by tak trojku kandidátky Vojtěcha Munzara, případně pak čtyřku Petra Bendla. Ačkoli podle oficiálních výsledků neuspěl, vše se může ještě díky rozhodnutí Nejvyššího správního soudu změnit. Tento týden totiž nařídil přepočítat preferenční hlasy pro ODS ve Středočeském kraji.

Brno, Středočeský kraj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Kupka z ODS | Foto: Filip Jandourek

Občanští demokraté získali ve Středočeském kraji čtyři poslanecká křesla, která si rozdělila čtveřice lídrů kandidátky. Ze zdánlivě nevolitelného 31. místa se mezi ně jen těsně neprobojoval starosta Líbeznic Martin Kupka, který získal 4 168 preferenčních hlasů.

Chyběly mu jen 104 kroužky, aby překonal pětiprocentní hranici a přeskočil trojku kandidátky, ekonoma Vojtěcha Munzara. Toho už díky kroužkování předběhl i někdejší hejtman Petr Bendl, jelikož však kandidoval ze 4. místa, na rozdělení křesel ve sněmovně to nic nezměnilo.

Muž, který stojí za přepočítáváním volebních hlasů: Jsem přesvědčen, že to ovlivnilo výsledek voleb

Číst článek

Nejvyšší správní soud ale na základě stížnosti Tomáše Nováka nařídil tento týden překontrolování hlasů ve Středočeském kraji. Ve své stížnosti Novák argumentoval tím, že mu příslušný okrsek nezapočítal jeho přednostní hlas, navíc získal i svědectví dalších osob, kterým se stalo to samé.

„Nezapočtení hlasů tohoto kandidáta vzniklo dle mého přesvědčení z důvodu, že kandidát byl uveden až na druhé, rubové straně volebního lístku,“ napsal soudu Novák.

Rovněž upozornil, že s velkou pravděpodobností volební komise chybně započítávaly preferenční hlasy u kandidátů na předních místech lístku, na což v jiných okrscích už upozornil i server iROZHLAS.cz. Pokud by se potvrdilo navíc toto podezření, Kupka by vyřadil nikoli Munzara, ale Petra Bendla.

Jak to má ČSSD?

Nejvyšší správní soud namátkově hlasy v několika okrscích překontroloval a na základě zjištěných problémů rozhodl, že přezkoumá výsledky z 915 okrsků ve Středočeském kraji. Na historicky největší volební kontrole bude pracovat více než 100 zaměstnanců soudu, kteří lístky znovu ručně sečtou. „V takovém rozsahu Nejvyšší správní soud volby dosud nepřezkoumával“, poznamenal předseda volebního senátu Tomáš Langášek.

Případné chyby při počítání preferenčních hlasů ve Středočeském kraji mohly teoreticky zamíchat i s obsazením sněmovny u sociální demokracie. Pokud by totiž o preferenční hlasy přišly špičky kandidátky Jan Hamáček nebo Kateřina Valachová, mohl by jeden z nich být nahrazen sedmičkou Milanem Urbanem. Jelikož ale soud přepočítá jen preferenční hlasy pro kandidáty ODS, tato varianta "padá pod stůl".

Jan Cibulka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme