Kuřáci si od ledna za krabičku cigaret zřejmě připlatí

Kuřáci by mohli do státní kasy přispět výrazněji než dosud. Sněmovna dnes rozhodne o vládním návrhu na zvýšení spotřební daně na tabák. Krabička cigaret by tak mohla do dvou let stát o čtyři koruny víc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

automat na cigarety | Foto: Eva Odstrčilová

Podle bojovníků proti kouření je zdražení o čtyři koruny během dvou let málo.

„Kdyby nebylo černého a šedého trhu, tak nechť krabička stojí klidně 150 korun. Nicméně by to okamžitě vedlo k nárůstu pašování a nelegální výroby cigaret. Takže by to nic neřešilo,“ vysvětluje premiér Petr Nečas, proč se cena nemůže zvýšit více.

Česká vláda zdražení rozdělila do dvou kroků, takže by zdražení mělo proběhnout postupně. Pokaždé přibližně o dvě koruny na krabičku. První zdražení by tak kuřáci měli pocítit již od ledna 2013, druhá vlna by pak přišla o rok později. Toto dvoufázové opatření by mělo zabránit právě růstu černého trhu.

„Rozložení do dvou kroků, z nichž žádný by neměl převýšit podle předběžných propočtů dvě koruny na krabičku, i tu nejlacinější i tu nejdražší, by mohlo být vstřebatelné ze strany spotřebitelů tak, že by nakupovali dál od oficiálních prodejců – tedy zdaněné výrobky – a neobraceli by svou pozornost k nezdaněným, nelegálně dovezeným, tedy k černému trhu,“ potvrzuje náměstek ministra financí Ladilav Minčič.

Zdražení se do snížení počtu kuřáků nepromítne

Lenka Štěpánková z Centra léčby závislosti na tabáku si souhlasně myslí, že takové zdražení kuřáky od jejich návyku zřejmě neodradí.

„Ty čtyři koruny není takový rozdíl. Spíš bych řekla, že je to pro kuřáky impulz k zamyšlení, než že by jim zabránil tento cenový rozdíl, aby kouřili,“ upozorňuje Lenka Štěpánková.

Zvýšení daní u tabákových výrobků požaduje Evropská unie, která stanoví minimální sazbu daně u cigaret ve výši 90 eur na tisíc kusů.

Cigareta, ilustrační foto | Foto: Stock Exchange, Vildan Uysal

Zdravotnickému expertovi ODS Borisovi Šťastnému se ale nelíbí, že i po zdražení bude krabička cigaret v Česku stát méně než v jiných státech Evropské unie. Podle něj za neochotou zvedat cenu stojí například i lobbing tabákových společností.

„Máme tady poměrně aktivní zástupce tabákových společností, ale nechci říci, že to je jediný z důvodů. Obecně v České republice není nějaká snaha daně z tabákových výrobků příliš zvyšovat,“ konstatuje Boris Šťastný a dále pokračujie:

„Navrhuji to, aby skutečně daně z tabákových výrobků – buď celé, nebo alespoň jejich část – směrovaly na léčbu rakoviny plic a vážných onemocnění, které kouření přináší.“

Klíčem k úspěšné léčbě rakoviny, je zájem o vlastní zdraví, říká onkolog

Číst článek

Náměstek ministra financí Ladislav Minčič ale potvrzuje, že kuřáci už teď přispívají do státního rozpočtu velkou měrou.

„Když se podíváme na krabičku cigaret, která se prodává za 70 korun. Tak kdyby nebyla daň vůbec, tak by stála 16 korun. Takže ve skutečnosti ta daňová komponenta ceny je zásadní a velmi velká,“ vysvětluje Ladislav Minčič.

Státní kasa by si zvednutím spotřební daně na cigarety mohla přilepšit o 1,4 miliardy korun. Na daních z cigaret vybere stát ročně přes 45 miliard korun.

Cigarety jako nebezpečný výrobek

Každé zdražení cigaret je spojeno se snížením jejich spotřeby, upozorňuje Eva Králíková z Centra léčby závislosti na tabáku III. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Poukazuje na to, že jednoznačná souvislost mezi cenou tabákových výrobků a spotřebou je stoprocentně dokázaná.

Přehrát

00:00 / 00:00

zdražení cigaret králíková

Zdražení tak podle Králíkové znamená dvě věci: Zaprvé snížení počtu předčasných úmrtí a nemocnosti, zadruhé zvýšení příjmů do státní kasy. Expertka se však domnívá, že cigarety by měly zdražit o výrazně vyšší částku.

„My bychom měli cigarety zdražit třeba o stovku, to není normální zboží,“ konstatovala Králíková a dodala: „Každý den tady umře padesát lidí v důsledku tabáku, to je dvakrát tolik než na metanol zatím dohromady. A nás to vůbec nezajímá, vůbec nás nenapadne, že bychom měli s těmi cigaretami zacházet jako s nějakým nebezpečným výrobkem.“

Jitka Hanžlová, Věra Pfeifferová, Martina Spěváčková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme