Kůrovcová kalamita v Česku. Lesníci mluví o nejhorší situaci v historii

V Česku přibývá stromů poškozených kůrovcem. Podle ministerstva zemědělství jde o nejhorší situaci v historii českého lesnictví. Kůrovcové dříví se na celkové lesní těžbě podílí už zhruba třetinou a jeho objem neustále roste.

Tento článek je více než rok starý.

Doporučujeme Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kůrovec (ilustrační foto)

Dřevo poškozené kůrovcem (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay CC0 Creative Commons

Česko aktuálně čelí kalamitě. V teplu a suchu se totiž brouci rozmnožují mnohem rychleji, vysvětluje pracovník Lesní ochranné služby Petr Zahradník.

Stav českých lesů je historicky nejhorší, jde o ekologickou katastrofu, varují odborníci

Číst článek

„Je to určitě nejhorší, co jsme kdy v historii zaznamenali. Pokud to takhle bude dál pokračovat, tak to bude minimálně na stejné úrovni jako v loňském roce, nebude-li se to spíš ještě horšit,“ popsal Radiožurnálu Zahradník.

Loni lesníci zpracovali přes 5,5 milionu kubíků poškozeného dřeva. Objem tak meziročně vzrostl o více než milion kubíků.

Podle předsedy Asociace lesnických a dřevozpracujících podniků Petra Jelínka se přesto dá dřevo dál zpracovávat. „Zpracovává se na výrobu celulózy a ta silnější část se dá dál zpracovávat na obalový materiál, stavební řezivo,“ řekl Jelínek.

S horší kvalitou dřeva ale klesá jeho výkupní cena. Ta je oproti zdravému dříví zhruba poloviční.

Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme