Kůrovec v Orlických horách ohrožuje tisíce hektarů lesa, situaci zhoršuje kalamita ze zimy

Několik tisíc hektarů lesa ohrožuje kůrovcová kalamita v Orlických horách. Situaci, kterou někteří zdejší vlastníci lesů označili za vážnou, ztěžuje kalamita ze zimy, kdy sníh masivně lámal vrcholky stromů. Vyplynulo to z vyjádření některých vlastníků lesů v regionu.

Hradec Králové Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kůrovec ohrožuje tisíce hektarů lesa (ilustrační foto) | Foto: Šárka Škapiková

Rozloha CHKO Orlické hory činí 204 kilometrů čtverečních, největšími vlastníky jsou Kolowratské lesy, lesy státního podniku Lesy ČR a porosty v majetku Kristiny Colloredo-Mansfeld. V Orlických horách tvoří smrčiny více než 80 procent lesních porostů.

„Orlické hory jsou v kalamitní zóně. Ohrožení lesa (kůrovcem) v Orlických horách je s ohledem na jeho strukturu a zastoupení dřevin vysoké,“ sdělil Martin Fojt ze Správy Kolowratských lesů, která hospodaří na téměř 5400 hektarech lesa. Téměř 90 procent této výměry leží na území CHKO Orlické hory.

Správa Kolowratských lesů odhaduje, že kalamita kůrovce přímo ohrožuje dvě třetiny výměry jí obhospodařovaných lesů. „Jedná se o zásobu smrkových porostů okolo 700 000 metrů krychlových, což odpovídá ohrožení 1,5 milionu stromů,“ řek Fojt.

Zemanův tým odmítl kvůli kůrovci další bezzásahové zóny. Volá po splavnění Labe

Číst článek

Těžba dřeva

Správa lesů Kristiny Colloredo-Mansfeld v Opočně na Rychnovsku hospodaří v Orlických horách na rozloze 1988 hektarů a celá rozloha je na území CHKO. V navazující oblasti, v takzvaném předhoří, je to 2692 hektarů lesních porostů. Zatímco v Orlických horách může být podle správy ohroženo kůrovcem do pěti procent lesů, v předhoří až 20 procent.

Zástupci státního podniku Lesy ČR zatím situaci označují za stabilizovanou. Lesní správa Rychnov nad Kněžnou podniku Lesy ČR hospodaří na rozloze 10 500 hektarů státního lesa, z toho polovina spadá do CHKO.

Vlastníkům lesů v Orlických horách loni kvůli kůrovci dramaticky vzrostly těžby kůrovcového dřeva. Kvůli přesycenému trhu klesá prodejní cena, lesníci proto mají potíže s odbytem.

Ministerstvo chce povolit lov srnců a daňků po celý rok. Ožírají sazenice listnatých stromů

Číst článek

„Nárůst za rok 2018 byl více než 4,5násobný proti roku 2017 a je srovnatelný s nárůstem kůrovcových těžeb sousedních lesních správ a majetků,“ uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Rychnovská správa Lesů ČR loni vytěžila 11,2 tisíce metrů krychlových kůrovcového dříví.

Ekonomické problémy

V Kolowratských lesích loni trojnásobně narostly nahodilé jehličnaté těžby oproti roku 2017. Soukromí lesníci se tak dostávají do ekonomických potíží. „Cena jehličnatého dříví neodpovídá jeho hodnotě a vlastníci lesů se ocitají v kritické finanční situaci. Některým již chybějí peníze na zadávání prací v lese a nejsou schopni finančně zajistit koloběh činností v lese,“ řekl Fojt. Podle něj vláda k problému v lesích dosud nepřistoupila odpovědně.

Nejcennější části CHKO Orlické hory jsou ve vrcholových partiích hor a tvoří je lesy s vysokým zastoupením listnáčů. Tam se významné škody neočekávají. „Mnohem více ohrožené jsou lesní hospodářské porosty s převahou smrku, tedy u nás hlavně takové, které byly vysázeny v 50. letech minulého století,“ řekl vedoucí CHKO Orlické hory David Rešl.

S kůrovcovou kalamitou se potýká téměř celé Česko. Situace je podle odborníků nejhorší v historii.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme