Nedostatek sazenic a zvyšování jejich cen komplikuje obnovu lesů po kůrovcové kalamitě

Majitelé se snaží obnovit lesy, které padly za oběť kůrovcové kalamitě. Za loňský rok vysázeli rekordních 128,5 milionu listnáčů a 77 milionů jehličnanů. Potřeba masivně zalesňovat s sebou ale nese i komplikace. Často se nedostává kvalitních sazenic a jich cena roste. Podle informací Lesů České republiky vzrostla za pět let přibližně o 60 procent.

Jamné u Jihlavy Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

těžba dřeva, ilustrační foto

(ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Obec Jamné na Jihlavsku zasáhla v letech 2018 až 2020 masivní kůrovcová kalamita. Už od roku 2019 se zde zalesňuje v mnohem větší míře, než tomu bylo v předchozích letech zvykem. Nyní obec plánuje na podzim vysadit dalších více než 4000 stromů. Proces obnovy lesů ale zpomaluje nedostatek sazenic i obecních pracovníků.

„Vzhledem k tomu, v jaké míře byly lesy na Vysočině a zejména v našem blízkém okolí kalamitou zasaženy, změnily se i možnosti a podmínky výsadby. Omezená je jak kapacita pracovníků a také množství stromků,“ popisuje situaci starosta obce Jamné Ľuboš Varhaník.

Lesy ČR si s resortem obrany vymění pozemky o desítkách tisíc hektarů. Chtějí zlepšit boj s kůrovcem

Číst článek

„Z velké části na obnově lesů pracují obecní zaměstnanci, nicméně na některé práce je nutné zajistit i externí pracovníky, a to jak dobrovolníky z obecních spolků, tak brigádníky z řad lidí, kteří mají se sázením stromků zkušenosti,“ dodává.

Dalším problémovým faktorem v zalesňování je i dostupnost kvalitních sazenic. Poptávka po nich totiž v poslední době výrazně přesahuje nabídku.

„Vlastníci lesů mají možnost si napěstovat sazenice ve svých vlastních lesních školkách nebo si je v komerčních lesních školkách mohou nechat smluvně napěstovat z vlastního osiva nebo si je mohou v těchto školkách nakoupit,“ vysvětluje mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Ministerstvo doporučuje nasmlouvat si nákup sazenic dostatečně dopředu. „Vzhledem k aktuální silné poptávce po lesní sadbě bývá snaha nakoupit sazenice v lesních školkách až těsně před plánovanou výsadbou často neúspěšná,“ říká mluvčí.

Cena sazenic za posledních pět let navíc narostla celkově o 60 procent. „Rozdíl je mezi jednotlivými druhy dřevin a způsobem pěstování v rozpětí od 45 do 80 procent,“ říká vedoucí odboru lesního hospodářství a ochrany přírody podniku Lesy České republiky Ondřej Pecháček.

„Takto vysoký nárůst byl ovlivněn celkovým navýšením poptávky po sadebním materiálu, dílčími neúrodami semen a celkovým nárůstem mzdových a ostatních nákladů spojených s pěstováním sadebního materiálu,“ dodává.

Lesníci zahlazují tisíce hektarů holin po kůrovci. Letos jim při práci přálo chladné a deštivé jaro

Číst článek

Masivní zalesňování

Výsadba lesů vzhledem ke kůrovcové kalamitě dosáhla v posledních letech obrovských čísel. Podle dat ministerstva zemědělství jen za rok 2020 vysázeli lesníci rekordních 128,5 milionu listnáčů, zatímco jehličnanů bylo 77 milionů. Obnoveno bylo téměř 40 tisíc hektarů lesa, z toho sadbou téměř 34 tisíc hektarů a zbytek přirozenou obnovou.

Výsadba probíhá ve vhodném období, na jaře a na podzim. Současná podzimní výsadba bude trvat, v případě příznivého počasí až do zimy.

Výsadba probíhá zejména v oblastech nejmohutněji zasažených kůrovcovou kalamitou. „Aktuálně nejvíce na Českomoravské vrchovině, ale nejen tam. V příštím roce očekáváme velký nárůst výsadby na plochách po kůrovci v severních Čechách,“ říká mluvčí ministerstva zemědělství.

Nejčastěji vysazovanými stromy jsou listnáče, a to především buky a duby. „Listnaté stromy na mnoha místech v našich lesích nejsou dostatečně zastoupeny, mají však pozitivní vliv na lesní půdu, svými hlubokými kořeny zajišťují vyšší stabilitu lesa proti větru,“ vysvětluje mluvčí.

Jasany v Česku napadá invazní houba z Asie. Účinná obrana proti jejímu šíření neexistuje

Číst článek

Právě smíšené lesy jsou údajně nejlepší v odolávání extrémnímu počasí nebo změně přírodních podmínek. „Již sázíme a nadále plánujeme sázet jehličnaté smrky, jedle, modříny i borovice a dále listnaté buky, duby, olše, javory, lípy a občas nějakou třešeň nebo jeřáb kvůli pestrosti,“ popisuje starosta obce Jamné, kde chtějí mít v lesích zastoupení co nejvíce možných druhů stromů.

Rekordní těžba

Podle dat Českého statistického úřadu bylo loni vytěženo rekordních 35,8 metru krychlových dříví. Těžba dřeva roste každoročně už osm let v kuse od roku 2013. Loni se jednalo v naprosté většině o nahodilou a neplánovanou těžbu, která zahrnuje hlavně likvidaci dřeva zničeného kůrovcem.

96,5 procent těžby loni tvořili jehličnaté dřeviny, z nichž v devíti případech z deseti se jednalo o smrk. Nejvíce se vytěžilo právě na Vysočině nebo v Jihočeském kraji.

„Kůrovec se rozšířil v tak masivní míře, že jedinou cestou bylo plošné kácení celých porostů,“ popisuje situaci v Jamném u Jihlavy starosta. „Obec už nebyla schopná řešit situaci vlastními silami a museli jsme tak oslovit těžařské společnosti, které nám s kácením a prodejem dřevní hmoty pomohly.“

Šimon Vítek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme