Kazítko není jen jedna součástka, na kterou ukážeme prstem, popisuje zakladatel projektu Opravme Česko

Existuje bájná součástka zvaná kazítko? Prý ano. Alespoň tomu nasvědčují zkušenosti opravářů, kteří se společně s Janem Charvátem podílejí na projektu Opravme Česko. A v rozhovoru s Lucií Výbornou dodává: „Dělali jsme průzkum mezi spotřebiteli a 75 procent z nich uvedlo, že se setkalo s tím, že se výrobek rozbije krátce po uplynutí záruční doby.“

Host Lucie Výborné Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ovšem nepředstavujte si „kazítko“ jako jedinou součástku, na kterou by bylo možné ukázat prstem. Podle Jana Charváta podílející se na projektu Opravme Česko je to komplikovanější.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co všechno se dá opravit? Poslechněte si rozhovor

„Například zástupce výrobců tvrdí, že kazítko je jako lochneska – nikdo ho nikdy neviděl. A má vlastně pravdu. Nejde ho vymontovat a najít. Jde spíš o soubor výrobních postupů, materiálů a způsobů výroby,“ vysvětluje ve vysílání Radiožurnálu. A zmiňuje i konkrétní příklad. Místo šroubů se dnes třeba používají nýty, což znamená, že uživatelé výrobek nemohou rozmontovat.

Když pak přijde porucha, nemůžeme si výrobek opravit sami, i když by stačilo třeba jen vyměnit malou součástku. Místo toho musíme jít a koupit výrobek úplně nový.

Opravy i svoz zdarma

I tohle se Jan Charvát snaží změnit. Se svými projekty opravarna.cz a Opravme Česko se nezaměřuje jen na opravy starších věcí, ale i na kultivaci trhu.

„Podporujeme tlak zdola a snažíme se lidi vzdělávat, aby věděli, co kupují. Pracujeme ale i s prodejci a legislativními subjekty,“ shrnuje.

„Nejčastěji se opravují telefony a počítače, na druhém místě jsou kuchyňské spotřebiče a předměty, ke kterým mají lidé vztah,“ vyjmenovává v pořadu Host Lucie Výborné.

Momentálně v rámci svých projektů spolupracuje s více než tisíci opraváři. 

„Jsou to senioři, kteří si chtějí přivydělat, ale i odborníci z profesionálních servisů, kteří se zaměřují třeba na mobily. Naše unikátnost je, že spolupracujeme s oběma těmito skupinami,“ říká s tím, že nabízejí opravy jak levných hraček, tak drahých počítačů. A nově pro velkou část opravovaných předmětů nabízejí i svoz zdarma.

‚Planeta je jen jedna‘

Ke starším, rozbitým věcem přitom podle jeho zkušeností různí lidé přistupují různě. Zatímco třeba ti starší bývají sentimentální a přiklánějí se k opravě, současná nejmladší generace už to má jinak.

„Tlak reklamy je nutí mít každé dva roky nový telefon. A kdo ho nemá, je v určitých kruzích out,“ podotýká Charvát.

Není to ale černobílé. Osvěta prý začíná působit i na nejmladší spotřebitele, kteří si tak začínají uvědomovat, že planetu máme jen jednu. 

„V oceánech už byly identifikovány tři nebo čtyři ostrovy plastu větší než Francie. Alarmující je i to, že v Česku se stále 45 procent výrobků skládkuje,“ upozorňuje Charvát. „Ten problém tu je. A pokud se za pár let nechceme topit v odpadcích, měli bychom s tím něco dělat,“ uzavírá.

Lucie Výborná, Alžběta Švarcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme