Pravidla kurzarbeitu sněmovna zrychleně neprojedná. ‚Zaslouží si debatu,‘ řekla Maláčová

Nová pravidla takzvaného kurzarbeitu sněmovna zrychleně schvalovat nebude. Dolní komora ve středu nepodpořila projednání vládní předlohy ve stavu legislativní nouze. Znamená to, že ve středu o ní debata na plénu vzhledem k zákonným lhůtám ani nezačne. Dalším postupem se bude zabývat organizační výbor.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jana Maláčová (ČSSD), ministryně práce a sociálních věcí | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) navrhne, aby se schůze ke zkrácené pracovní době uskutečnila ve středu. V programu by mohly podle něho být i některé související poslanecké předlohy.

Středula: Zaměstnanci přijdou s kurzarbeitem o třetinu příjmů, v Německu dostávají 100 procent

Číst článek

Pro projednání pravidel kurzarbeitu ve stavu legislativní nouze hlasoval jediný ze 106 přítomných poslanců ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Pro řádný legislativní proces se v diskusi vyslovila i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). „Tak důležitý zákon si debatu zaslouží,“ uvedla.

Kurzarbeit představuje zkrácenou práci při ekonomických potížích. Podnik platí lidem za odpracované hodiny, stát jim poskytuje část výdělku za neodpracovaný čas. Zkrácená práce s částí mzdy od státu by se měla zavést podle vládního návrhu od listopadu, což se zřejmě nestihne.

Navázala by na dočasný program Antivirus, který byl zaveden kvůli epidemii nového koronaviru. Podle Olgy Rychterové (Piráti) by mohl být Antivirus prodloužen.

Sněmovní sociální výbor v úterý večer zkrácené projednání vládní předlohy prakticky podpořil. Navrhl, aby je plénum dolní komory dokončilo do dnešního večera.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme