Kušnierz Česko neblaze proslavil, píše vrchní soud ke kauze ROP. Žalobce podal dovolání

Teprve nedávno nastoupil bývalý šéf dotačního úřadu ROP Severozápad Petr Kušnierz podruhé do vězení, druhá část rozsáhlé dotační aféry však nekončí. Státní zástupce totiž podal dovolání a kauza se přesouvá k Nejvyššímu soudu. Kušnierze sedmi lety pravomocně potrestal vrchní soud. Server iROZHLAS.cz má k dispozici jeho písemný verdikt.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obžalovaný bývalý ředitel úřadu ROP Severozápad Petr Kušnierz

Obžalovaný bývalý ředitel úřadu ROP Severozápad Petr Kušnierz | Zdroj: ČTK

"Krajskému soudu v Ústí nad Labem bylo doručeno pouze dovolání státního zástupce," potvrdila serveru iROZHLAS.cz Renata Lejnarová z informačního útvaru Krajského soudu v Ústí nad Labem. Státní zástupce Tomáš Minx nechtěl svůj krok blíže rozebírat. "Podrobnosti týkající se podaného dovolání v současné době nekomentuji," napsal pouze.

Kauza ROP Severozápad: soud potvrdil Kušnierzovi sedmiletý trest

Číst článek

Rozsáhlou dotační aférou známou jako ROP Severozápad se policie a soudy zabývají řadu let a zdaleka ještě neskončily: případ totiž neustále bobtná. Kušnierz nejdříve kvůli manipulacím s dotacemi dostal pět let, z nichž si část odseděl, letos v dubnu ho vrchní soud poslal na dalších sedm let za mříže kvůli ovlivňování projektů za 1,4 miliardy korun.

Vedle exšéfa dotačního úřadu se případ týká také někdejšího náměstka Ústeckého kraje Pavla Koudy, Kušnierzova předchůdce v ředitelské funkci Petra Vráblíka, Kušnierzova nástupce Pavla Markvarta a úřednice Ireny Kotlanové.

Začal spolupracovat

Ovšem v průběhu vyšetřování této druhé větve Kušnierz otočil a začal spolupracovat s vyšetřovateli. Díky tomu si na konci loňského roku přišli pro dosud největší skupinu podnikatelů, politiků a úředníků ze severu Čech.

Jsou mezi nimi někdejší senátor za ODS Alexandr Novák, vlivný severočeský podnikatel Daniel Ježek, ústecká exhejtmanka za ČSSD Jana Vaňhová, poslanci Jaroslav Borka (KSČM) a Josef Novotný (ČSSD) a dalších 21 lidí. Dosavadní vyšetřování dosud ukazuje, že údajně podvody při dotacích způsobili škodu 6,3 miliardy korun.

Odvolací rozsudek ve druhé větvi kauzy ROP Severozápad by zpravy.rozhlas.cz on Scribd

A právě kvůli poslední větvi případu a Kušnierzově spolupráci žádal státní zástupce Minx, aby vrchní soud vrátil případ krajskému, nebo rovnou k došetření policii. Obě větve spolu podle něj totiž úzce souvisí. Soud mu ale vyhověl jen z části. Kušnierzova vina je totiž podle soudce Michala Hodouška jednoznačná.

Došetření netřeba

"Vrchní soud neshledal důvody pro postup navrhovaný státním zástupcem u veřejného zasedání, tedy aby byl ohledně obžalovaného Kušnierze napadený rozsudek v celém rozsahu zrušen a věc vrácena krajskému soudu, aby v ní učinil rozhodnutí nové, respektive vrácena státnímu zástupci k došetření," stojí rozsudku vrchního soudu. Server iROZHLAS.cz verdikt získal a uveřejňuje ho v plném znění. Jestli právě na toto Minx v dovolání útočí, se lze zatím jen domnívat.

Tečky u projektů

Ovlivňování dotací podle vyšetřovatelů fungovalo následovně: poté, co se uzavřel seznam zájemců o evropské peníze, vznikla jejich tabulka. Politici v čele s Vaňhovou či Fišerou v nich měli otečkovat „tlačené“ projekty a jejich seznam pak schválil Ježek. Stíhaný exšéf ROP měl pak především ohlídat, aby projekty s tečkou prošly hodnocením a dotace získaly. Členy komisí tak instruoval, jak mají hlasovat. Někdy dokonce podle obvinění dostali jen předvyplněný hodnoticí formulář, který pouze podepsali. „Zájmové projekty byly všude, kde jsem byl členem hodnotitelské komise, proto jsem tam byl, tam byli všichni členové té komise a byli loajální a věděli, že se jedná o zájmové projekty, tam nikdo nehodnotil spravedlivě a objektivně,“ přiblížil Kušnierz bez obalu policistům již u minulých výslechů. Byl odsouzen na pět let vězení za přijímání úplatků a zneužití pravomoci. V roce 2014 byl podmínečně propuštěn. Letos ho ústecký krajský soud potrestal opět, zatím nepravomocně souhrnným trestem sedmi lety vězení za ovlivňování projektů.

Soudce Hodoušek však nevyhověl ani žádosti Kušnierzovy obhajoby, aby jeho trest nebyl souhrnný, tedy aby se nepřihlíželo k jeho prvnímu rozsudku v kauze ROP. "Vrchní soud podotýká, že velmi zvažoval i obhajobou navrhované upuštění od uložení souhrnného trestu, nicméně s ohledem na nebezpečnost jednání obžalovaného, kdy neblahým způsobem (samozřejmě s dalšími obžalovanými, či prostě účastníky na trestném jednání) 'proslavil' Českou republiku a její úřady, uložil trest odnětí svobody v trvání sedmi roků," uvádí verdikt a zároveň podotýká, že snahy Kušnierze o nápravu si všiml.

Část případu vrácena

Část případu týkající se také někdejšího šéfa dotačního úřadu Vráblíka však vrchní soud přece jen vrátil. "Zejména s odkazem na další, velice rozsáhlé trestní stíhání mimo jiné i těchto dvou obžalovaných se jeví býti vysoce vhodným, aby přece jenom proběhlo společné řízení," vysvětluje rozsudek. Argumentuje také spoluprací Kušnierze s policisty, díky níž začal proti Vráblíkovi vypovídat. "Vrchní soud je toho názoru, že v dalším trestním stíhání, které probíhá, budou i další, jiné (a související) důkazy, a bude tak namístě zhodnotit věc komplexně," uzavírá Hodoušek.

V poslední a dosud nejrozsáhlejší části kauzy ROP Severozápad detektivové hovoří o takzvaně „tlačených“ projektech, které měly evropské dotace získat. Balík se pak údajně porcoval podle tajné tabulky 60:40. Tedy 60 procent mělo jít do Ústeckého a 40 do Karlovarského kraje. O tom, kdo si na evropské peníze sáhne, údajně rozhodovali Alexandr Novák a Daniel Ježek s předními krajskými politiky. Úředníci v čele s Kušnierzem pak podle policie zajišťovali údajné podvody logisticky.  

Ježka minulý týden propustil soud po téměř tři čtvrtě roce z vazby po složení téměř 16milionové kauce. Alexandr Novák od loňských Vánoc čeká v německé vydávací cele, zda ho jako německého občana naši sousedé vydají české policii ke stíhání.    

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme