Kušnierz z kauzy ROP se bojí o život. Machinace řídil Ježek, Novák do nich nemluvil, vypověděl

Byli nerozlučná dvojka, údajné machinace s dotacemi na severozápadě Čech však řídil především vlivný podnikatel Daniel Ježek. Jeho parťák - bývalý senátor Alexandr Novák - do nich příliš nemluvil, popsal minulý týden během rozsáhlé výpovědi obviněný exředitel úřadu ROP Severozápad Petr Kušnierz. Právě na základě jeho informací detektivové rozjeli třetí vlnu zatýkání, po níž Ježek s Novákem skončili v policejních celách. U výslechu také zaznělo, že Kušnierz má obavy o zdraví a život.

Exkluzivně ÚSTÍ NAD LABEM Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obviněný Kušnierz v kauze ROP ukázal na politické strany | Foto: koláž Český rozhlas

„Vzadu za zasedací místností v kanceláři seděl vždy pan Novák, protože byli nerozlučná dvojka. Pan Novák měl na starosti Prahu a 'tyhlety' regiony, takže do toho moc nezasahoval, ale ROP jednoznačně měl pan Ježek,“ popisoval u výslechu Kušnierz pravidelné schůzky v kanceláři podnikatele Ježka. Server iROZHLAS.cz se s obsahem výpovědi seznámil.

Novákovi hrozí kvůli kauze ROP trest přes 36 milionů. Exsenátor po půl roce převzal obvinění

Číst článek

Podle kriminalistů právě duo Ježek/Novák vytvořilo spletenec jim podřízených úředníků a politiků, kteří schvalovali dotace pro předem vybrané - otečkované projekty. A Kušnierz, jak sám vypověděl, byl pouhou loutkou, která si do Ježkovy kanceláře chodila pro rozkazy.

Saša mě dostal na ministerstvo

„Byl jsem loajální. Vím, že mě dostali na ministerstvo, když budu mluvit konkrétně, tak to byl Saša Novák,“ uvedl exšéf dotačního úřadu, který ještě před tímto angažmá pracoval na ministerstvech školství a zemědělství.

Loajalitu však nakonec Kušnierz vypověděl. Brzy totiž bude muset kvůli machinacím s dotacemi podruhé nastoupit do vězení a již během druhého soudního jednání se nechal slyšet, že již nebude pykat za ostatní. Detektivy tak přivedl na stopu prominentních postav společensko-politického života na severu a západě Čech.

Policisté na konci loňského roku vedle Nováka s Ježkem obvinili například bývalou hejtmanku Janu Vaňhovou (ČSSD) či krajského exradního Arno Fišeru (ČSSD). Kvůli případu nedávno úspěšně žádali sněmovnu o vydání poslanců Josefa Novotného (dřívější hejtman Karlovarského kraje za ČSSD) a Jaroslava Borky z KSČM.

Ukázal na Ježka

Kušnierz již celý mechanismus údajných machinací popsal během výpovědi na konci loňského roku, detektivové ji však přerušili a ve výslechu pokračovali až minulý týden. A jestliže dosud spolupracující exšéf úřadu ROP hovořil o tom, že přidělovaní evropských milionů ovládali Ježek s Novákem, tentokrát jejich role popsal mnohem plastičtěji. A jednoznačně ukázal na Ježka.

„Dan říkal, že jsem dobrý manažer a na čem se dohodneme, že udělám tak, aby to bylo v souladu s jejich požadavky,“ popsal.

Projekty s tečkami

Ovlivňování dotací podle vyšetřovatelů fungovalo následovně: poté, co se uzavřel seznam zájemců o evropské peníze, vznikla jejich tabulka. Politici v čele s Vaňhovou či Fišerou v nich měli otečkovat „tlačené“ projekty a jejich seznam pak schválil Ježek. Stíhaný exšéf ROP měl pak především ohlídat, aby projekty s tečkou prošly hodnocením a dotace získaly. Členy komisí tak instruoval, jak mají hlasovat. Někdy dokonce podle obvinění dostali jen předvyplněný hodnoticí formulář, který pouze podepsali. „Zájmové projekty byly všude, kde jsem byl členem hodnotitelské komise, proto jsem tam byl, tam byli všichni členové té komise a byli loajální a věděli, že se jedná o zájmové projekty, tam nikdo nehodnotil spravedlivě a objektivně,“ přiblížil Kušnierz bez obalu policistům již u minulých výslechů. Byl odsouzen na pět let vězení za přijímání úplatků a zneužití pravomoci. V roce 2014 byl podmínečně propuštěn. Letos ho ústecký krajský soud potrestal opět, zatím nepravomocně souhrnným trestem sedmi lety vězení za ovlivňování projektů. Vrchní soud pak trest potvrdil a Kušnierze tak čeká návrat za mříže.

Na to, že bude 'neoficiálním' podřízeným Ježka, ho prý upozornil již jeho předchůdce ve funkci a další obvinění Petr Vráblík. „On (Ježek) byl nejvíc, i Petr se tak k tomu stavěl, říkal mi, že vše co se týká ROPU, se má probrat s Danem, ten znal zájmové projekty a kdo za tím stojí,“ popisoval Kušnierz.

'Novák nezasahoval, o machinacích věděl'

Novák oproti tomu podle něj do jednání o údajných machinacích během schůzek nepromlouval. Podle Kušnierze o nich ale věděl.

„Když tam seděl, byť nezasahoval do diskuse, tak byl svědkem toho, že se předkládaly na stůl tabulky a na magnetickou tabuli v zasedací místnosti na levé straně při příchodu se používaly jednotlivé nákresy, tam se uváděly jednotlivé alokace a jejich dělení. Toto se hned smazávalo a Dan Ježek lpěl na tom, aby on neměl nikdy k dispozici tabulky nebo jakékoliv materiály plynoucí s ROP Severozápad,“ tvrdí stíhaný exšéf úřadu ROP.

Bývalý senátor podle něj zasáhl do jednání o dotacích v jeho přítomnosti pouze jedinkrát. Když hodnoticí komise vybrala údajně předem určené projekty, a přes to nečekaně zbylo 20 milionů navíc. Tehdejší šéf dotačního úřadu proto přerušil zasedání a vydal se do kanceláře za Ježkem, aby mu řekl, jakému projektu peníze připadnou.

„Tam jsem Danovi za přítomnosti Alexandra Nováka nastínil problém, že došlo k převisu 20 milionů korun. Dan říkal: 'Jak jste to počítali, že tam zůstalo tolik peněz, i přesto, že tam byly všechny zájmové projekty?' Na to jsem mu řekl, ať to neřeší, aby mi řekl jméno projektu, z těch co jsou pod čarou, který by se mohl stát úspěšným. Dan si tu tabulku prohlédl a řekl, že neví, že mu ty názvy nic neřikají, pak si tu tabulku vzal Alexandr Novák a ten mi sdělil: 'Dej tam Karla IV.'," vypověděl Kušnierz.

Stejný moment zmínil již při prosincové části své výpovědi. Navíc připustil, že - aniž by tušil, o jaký projekt se jedná - bez odmlouvání poslechl a u hodnoticí komise zařídil, aby prošel. Novák měl na mysli dotaci pro penzion a restauraci u Karla IV. v Kadani, který v říjnu 2013 skutečně inkasoval přes 22 milionů korun z evropských peněz.

Spolumajitelka podniku Kateřina Kasperová však již letos v lednu pro server iROZHLAS.cz popřela, že by k penězům pomohl Alexandr Novák. Podle svých slov ho vůbec nezná. „Vím, že to je člověk z Chomutova a to je tak všechno,“ řekla tehdy.

Novák aktuálně čeká v německé vydávací vazbě na rozhodnutí soudu, jestli bude vydán ke stíhání do České republiky a Kušnierzova výpověď by pro něj mohla hrát zásadní význam. Německý soud totiž letos v květnu rozhodnutí posunul a vyžádal si od české strany další podklady.

Bývalý senátor mezitím již převzal obvinění a v Česku si najal advokáta Julia Kramariče známého například zastupováním mafiánského bosse Andranika Soghojana. Výpověď však Kramarič nekomentoval. "Nemám od klienta žádné povolení dávat k tomu jakákoliv veřejná vyjádření," uvedl Novákův advokát.

'Když mě zavřou, postarám se'

Ve vazbě od prosince sedí také Ježek. A právě z jeho možného návratu má Kušnierz strach, jak tvrdil u výslechu.

„Můj klient má obavu o svůj život a zdraví zejména v souvislosti s možným propuštěním pana Ježka na svobodu,“ uvedla nejdřív Kušnierzova advokátka Helena Tukinská. Sám Kušnierz pak popsal, že se bojí kvůli 'nejednomu jednání s panem Ježkem a jeho výstupům'.

Daniel Ježek | Foto: ČTK

Ježek mu prý za přítomnosti Nováka vyhrožoval na schůzce v Chomutově koncem roku 2015. Tehdy měl Kušnierz již za sebou vězení kvůli první vlně v kauze ROP a další vlnu projednával soud. Novák s Ježkem se ho údajně snažili uchlácholit, aby je neprozradil. A jak Kušnierz tvrdí, Ježek na něj tvrdě tlačil. „Při jednom hovoru mi řekl, že když ho zavřou, tak se on maximálně za dva roky vrátí a že se pak postará,“ popsal Kušnierz.

'Jeho obava je lichá'

Ježkův advokát Michael Kis to nicméně odmítá. "Překvapil mě, protože mého klienta několikrát vyhledával cestou třetích osob a pohyboval se i v blízkosti jeho bydliště. Ten vztah, jak on ho deklaruje, je smyšlený," komentoval slova Kušnierze.

Exšéfa dotačního úřadu navíc soudy kvůli druhé vlně kauzy ROP letos v dubnu podruhé potrestaly. „Brzo má nástup do výkonu trestu, takže jeho obava je lichá,“ upozornil Kis. Zbytek výslechu nechtěl rozebírat. A mlčí i Kušnierzova obhájkyně Helena Tukinská. „Já vám nebudu podávat žádné zprávy, protože si to pan Kušnierz nepřeje,“ reagovala.

Policie v zatím poslední vlně kauzy ROP stíhá celkem 24 aktérů z poškozování zájmů EU, uplácení či zneužití pravomoci. Dotačními machinacemi podle obvinění způsobili škodu bezmála 14 miliard korun.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme