Kostnici v Kutné Hoře čeká rozsáhlá rekonstrukce. Restaurátoři rozeberou všechny pyramidy z kostí

Ve světoznámé kostnici v Kutné Hoře začali restaurátoři rozebírat první ze čtyř velkých pyramid poskládaných z lidských kostí. Pyramidy jsou už ve špatném technickém stavu. Po odborném ošetření se většina kostí vrátí zpátky na své místo. Práce pokračují za provozu a můžou je sledovat i turisté, kteří památku navštíví.

Tento článek je více než rok starý.

Kutná Hora Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V dolní kapli kostnice postavili restaurátoři desku z dřevotřísky, aby se od poskládaných kostí při rozebírání nedostávaly do prostoru plísně. Dřevotříska je polepená obrázky s kostmi a lebkami, jsou na ni i otvory, jimiž budou moct návštěvníci sledovat práci restaurátora Tomáše Krále.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž z kutnohorské kostnice

„Kosti se budou dávat ručně do papírových krabic a ty se budou poté odvážet do ateliérů,“ popisuje. Restaurátoři v ateliéru kosti ošetří. Každá kost bude očištěna jednotlivě na odsávacím stole a poté proběhne desinfekce a sušení.

Rozebírání pyramidy je pro restaurátory velkou neznámou. Momentálně nedokážou odhadnout, z kolika kostí je každá pyramida složená. Řádově jich jsou tisíce.

„Nevíme, co je uvnitř, jestli tam jsou naházeny zbytky kosterního materiálu nebo suť.“ Tomáš Král taky neví, jak dlouho potrvá rozebírání každé pyramidy, a poté její zpětné sestavování. S tím by měla restaurátorům pomoct moderní technika, která dokáže podrobně obrazově zaznamenat všechny vrstvy kosterní pyramidy.

„Jedná se o tzv. fotogrammetrii, je to metoda, při níž se snímají jednotlivé pohledy během prací a potom ve speciálním počítačovém programu se tyto fotografie zkompletují do systému, ze kterého se dá vytvořit 3D model.“

Kompletní rekonstrukce kostnice

Už teď je jasné, že některé kosti z pyramidy budou například vlhkostí nenávratně poničené. Ty bude potřeba nahradit. Jakým materiálem, to zatím není jasné, říká projektant Vít Mlázovský.

Evropský unikát. Archeologové našli 30 hromadných hrobů u kutnohorské kostnice

Číst článek

„Jednak je možnost přivézt náhradu tady ze sousedního kostela, kde je malá kostnice. Druhá možnost je vytvoření kopií z minerálních materiálů. Nejkonzervativnější metoda by byla, kdybychom část té pyramidy vyzdili a bylo by jasné, že toto je jenom plomba a zbytek je originál.“

Důvodem rozebírání kosterních pyramid je nejenom jejich špatný stav ale taky celková oprava kostnice. „Pyramidy jsou čtyři a vyplňují beze zbytku čtyři pole z devíti polí z té stavby. Nelze opravit omítky, nelze provést odvlhčení, nelze opravit podlahy ani okna bez toho, aniž by se ta pyramida rozebrala.“

Postupná oprava kostnice začala před čtyřmi lety a farnost zatím za práce zaplatila 37 milionů korun. Součástí byl taky archeologický výzkum. Při něm se podařilo odkrýt mimo jiné třicet hromadných hrobů.

Michal Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme