Zateplení, změna vytápění. Nemocnice v Kutné Hoře prochází kvůli cenám energií rekonstrukcí

S zdražováním energií se musí vyrovnávat i nemocnice. Třeba ta v Kutné Hoře zvolila cestu rekonstrukce - dělníci mimo jiné zateplují budovu a vyměňují okna. Investice za zhruba 65 milionů korun má do budoucna zajistit milionové úspory na energiích.

Energie za všechny peníze Kutná Hora Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rekonstrukce kutnohorské nemocnice

Rekonstrukce kutnohorské nemocnice | Foto: Janetta Němcová | Zdroj: Český rozhlas

„Úřad rozhodl, že v rámci systému EPC se zateplí všechny stavby, jako jsou třeba nemocnice. Vymění se radiátory, zruší se stávající kotelna a vymění se okna. Ty špaletová okna, co tu máme, jsou tu od roku 1945,“ vysvětluje situaci Lenka Svobodová, vedoucí technického oddělení kutnohorské nemocnice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zateplení, nová okna a výměna parního topení. Kutnohorská nemonice díky rekonstrukci ušetří až 3 miliony ročně. Poslechněte si reportáž

Kvůli rychlému zdražování energií se se složitou situací potýkají právě i nemocnice. Ceny v té kutnohorské mají do konce roku zafixované, už teď se ale soutěží na další rok.

„V nemocnici je parní topení. Kvůli tomu se mění celá kotelna, aby se mohlo přejít na teplovodní topení. Jelikož už nevyhovuje emisním limitům, tak jsme dostali i pokutu,“ říká Svobodová.

Stavbyvedoucí Lukáš Telička popisuje dvě části rekonstrukce: „V první objekt zateplíme, vyměníme okna a dveře. V druhé, technologické, vyměníme zdroj tepla.“ Radiátory se budou dát ovládat na dálku a regulovat tak teplotu podle potřeby.

Jak doplňuje Svobodová, nemocnice šetří už teď: „Teď se nevytápí, pouze se pere a vaří v kuchyni. Spotřebu se nám dařilo snižovat, ale dělali jsme to, jako bychom žili v jeskyních. Chodili jsme s teploměry a kontrolovalo se, aby radiátory nejely naplno.“

„Garantovaná úspora je mezi 30 a 32 procenty. Roční úspora bude přes tři miliony,“ dodává Telička. Rekonstrukce v nemocnici v Kutné Hoře má být hotová do konce roku.

Rekonstrukce kutnohorské nemocnice | Foto: Janetta Němcová | Zdroj: Český rozhlas

Janetta Němcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme