Vyhrožoval mi rakovinou, uvedla bývalá milenka vůdce kutnohorské sekty. Soudkyně chce revizní posudky

Městský soud v Praze ve středu opět projednával smrt kutnohorského léčitele a vůdce sekty Richarda. Předsedkyně senátu Daniella Sarah Sotolářová řekla, že se nedokáže rozhodnout, zda obžalovaná zubařka Magdalena a důchodkyně Irena byly nepříčetné. Soud proto zadal dva nové ústavní revizní posudky, hotové by měly být nejpozději do března. Sotolářová však doufá, že jejich výsledky bude znát již v prosinci.

KUTNOHORSKÁ SEKTA Praha (Aktualizováno: 12:34 13. 9. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vůdce kutnohorské sekty Richard svou stoupenkyni Magdalena dlouhodobě ponižoval a fyzicky týral

Vůdce kutnohorské sekty Richard svou stoupenkyni Magdalena dlouhodobě ponižoval a fyzicky týral | Zdroj: koláž iROZHLAS.cz

Soudní senát minulý týden vyslechl znalce v oblastech psychologie a psychiatrie, kteří zkoumali obžalovanou zubařku Magdalenu a učitelku v důchodu Irenu. Ti se ve svých znaleckých posudcích nemohou shodnout, zda obžalované trpěly bludy, nebo si uvědomovaly protiprávnost jednání, když podle obžaloby zavraždily vůdce sekty Richarda.

Není zabiják. Obžalovaná učitelka věřila, že je vůdce kutnohorské sekty Richard bůh, tvrdí znalec

Číst článek

Soudkyně proto na středečním jednání zamítla další návrhy obhajoby na dovýslech znalců a přikročila ke kroku, který o několik měsíců protáhne hlavní líčení.

„Ani u nás v senátu se nepodařily rozptýlit pochybnosti o závěrech znaleckých posudků,“ řekla.

Nařídila proto revizní ústavní posudky u znaleckého ústavu v Hradci Králové. Zástupci ústavu jí údajně přislíbili, že by posudky mohly být hotové již do konce roku, ale zároveň dodala, že se jejich příprava může protáhnout až do března příštího roku.

Richardova milenka

Před rozhodnutím o ústavních posudcích soud vyslechl další svědkyni Janu, která byla před 16 lety Richardovou milenkou. „Pracoval vždy do deseti hodin, poté jsem za ním přijela, protože jsem měla auto, tak to bylo lepší,“ řekla soudnímu senátu.

Potřebujete pomoct?

Pokud máte pocit, že vy nebo váš příbuzný prožíváte něco podobného, nevíte si rady, jak se ze společenství vymanit, nebo potřebujete pomoci, působí v Česku několik služeb, na které se můžete obrátit. Existuje Linka první psychické pomoci – má číslo 116 123. Můžete na ni volat odkudkoli zdarma. Pro oběti trestných činů je tu Bílý kruh bezpečí. I na něj je možné se obrátit. Anebo se ozvěte odborníkům z poradny Společnosti pro studium sekt a nových náboženských hnutí na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy.

Později si ji dokonce nastěhoval k sobě do bytu, kde žila i jeho tehdejší přítelkyně s dcerou. „S nimi jsem moc do kontaktu nepřišla, ony byly v pokoji, já jsem byla v ložnici, probíhalo to s respektem a v klidu, obě dvě jsme byly partnerky jednoho muže,“ vypověděla.

Po zhruba půl roce si ale uvědomila, že takto žít nechce, protože se oddalovala od své rodiny. Od Richarda proto odešla. „Prostě jsem se rozhodla, že už nepřijdu, snažil se mě kontaktovat všemi možnými způsoby, dokonce mi vyhrožoval, že na mě sešle rakovinu slinivky,“ vzpomínala.

Před soudem také potvrdila předchozí vyjádření svědků o nastaveném náboženství ve skupině, jak server iROZHLAS.cz. popsal dříve. „Říkal mi, že jsem byla elf, bylo to pro mě okouzlující, že bych mohla být nějaká éterická bytost,“ řekla s tím, že Richard se choval majetnicky a manipuloval s ostatními.

Zubařka a důchodkyně podle obžaloby usmrtily zubařčina partnera po půlnoci na 4. října 2022 v bytě v pražských Hájích. Obžaloba uvádí, že vystudovaná doktorka pedagogiky předtím zubařku utvrzovala v tom, že musí muži vyhovět v jeho přání zemřít.

U soudu vyšlo najevo, že zavražděný padesátiletý muž působil v Kutné Hoře jako samozvaný léčitel a guru. Shromáždil kolem sebe stoupence, kteří se řídili v osobním i pracovním životě jeho pokyny. Svědci vypovídali o tom, že je fyzicky i psychicky týral.

Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme