Kužel: České legislativy je méně, bují ale zákony z Evropské unie

Na Václavském náměstí byl dnes vyhlášen nový ročník ankety o nejabsurdnější byrokratickou povinnost pro podnikatele s názvem Absurdita roku. Anketa je součástí soutěží Firma roku a Podnikatel roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní ekonomická rada vlády NERV, Petr Kužel | Foto: Filip Jandourek

Zástupce společnosti Datank, která se podílí na zpracování dat u obou soutěží, Michal Kaderka Rádiu Česko řekl, které absurdity se umístily v minulosti na předních místech ankety:

Přehrát

00:00 / 00:00

Dnes byl vyhlášen nový ročník ankety Absurdita roku. Ptáme se prezidenta Hospodářské komory ČR Petra Kužela.

„Například mohu uvést loňskou vítěznou absurditu, to byla povinnost podnikatelů chodit na státní správu sociálního zabezpečení s výpisem z obchodního rejstříku, který byl online aktualizovaný. Cílem obou dvou aktivit je podpora malého a středního podnikání v regionech a zlepšení podnikatelského prostředí. Přímým cílem Firmy roku a Živnostníka roku je ocenit ty, kteří se právě zasluhují o zlepšení podnikatelského prostředí. Co se týče Absurdity roku, tak cílem je snížení byrokratické zátěže."

Hospodářská komora České republiky je partnerem Absurdity roku dlouhodobě.

„Anketa právě ukazuje na nešvary našich zákonů. Proti 90. letům, kdy zákon měl čtyři až 8000 slov, dneska jsme na hraně někdy 60 000 a samozřejmě předkladatel vždy chce, aby to jeho dílo bylo co nejlepší, ale pak jde na přetřes do Poslanecké sněmovny a tam se občas stane, že se něco přidá, něco ubere a z toho vznikne absurdita,“ uvedl prezident komory Petr Kužel.

O českých podnikatelích se říká, že si dokážou poradit v každé situaci. Jak se vyrovnávají s překážkami?

„Čeští podnikatelé z mého pohledu jsou jedni z nejflexibilnějších na světě, podívejme se na statistiku, která byla vydána po, dejme tomu, ukončení krize, kterou jsme v minulých letech absolvovali bohužel všichni. Čeští podnikatelé si velmi dobře poradili a přizpůsobili se tomu novému trendu,“ odpověděl Kužel.

Patronem podnikání je Martin Říman

Dnes byl vyhlášen patronem českého podnikání Martin Říman, bývalý ministr průmyslu a obchodu, nyní poradce premiéra Petra Nečase.

„Právě za exministra Římana se nastartoval nový proces, kdy vláda přijala usnesení snížit administrativní zátěž o 25 %, ale hlavně nastavila podmínky. Ty podmínky jsou nastaveny tak, že se to dá právě spočítat, že to není jenom o slovech, ono je to o číslech, a to číslo bylo téměř 12 % mínus v české legislativě, ale bohužel nám mezi tím bují legislativa, která k nám přichází z Evropské unie,“ zdůvodnil rozhodnutí prezident Hospodářské komory.

Pediatr se zrcadly

Zároveň zavzpomínal na absurdity z minulých ročníků:

„V předminulém ročníku, kdy podnikatel, když odjel například na veletrh, tak musel tři až čtyři dny, takhle to doslova bylo v zákoně, nahlásit živnostenskému úřadu, že opustí svou provozovnu, což je velmi úsměvné. Nebo minulý ročník říkal, že pediatr musí mít ve své ordinaci minimálně dvě až tři zrcadla. Nevíme proč. Už to ale v žádných zákonech není.“

Komora teď chce zrušit knihy jízd. „Ten první krok se nám podařil, to je, že u malých podnikatelů si můžete dát nějakou alikvotní část, zjednodušeně řečeno, odepsat a nemusíte vyplňovat žádnou stazku, a my všichni vesele vyplňujeme. Pak je to nejjednodušší, když finanční úřad přijde na kontrolu, se podívat, jestli jsme to všechno dopsali. Je to věc, která je nesystémová,“ uzavřel prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

Marián Vojtek, Zdeněk Strnad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme