Kužvart je skeptický k rychlé kontrole

Projekt jaderné elektrárny Temelín nelze podle ministra životního prostředí Miloše Kužvarta posoudit podle zákona o vlivech na životní prostředí do května, jak se na tom v dolnorakouském Melku dohodli v noci na dnešek předsedové české a rakouské vlády Miloš Zeman a Wolfgang Schüssel. Informace o výsledcích jednání dostal Kužvartův úřad, jehož zástupci nebyli do Melku pozváni, až dnes odpoledne. Na tiskové konferenci Kužvart zdůraznil, že jeho hodnocení je pouze předběžné.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podrobnosti dohody mají být předmětem jednání mezi jeho úřadem a ministerstvem zahraničních věcí příští týden. Ačkoli Kužvart hodnotí schůzku jako přínos, nechce se vyjadřovat k ničemu jinému než k posouzení vlivů na životní prostředí, které spadá pod jeho úřad. „Otázky bezpečnosti jsou úkolem Státního úřadu pro jadernou bezpečnost,“ odpověděl na dotaz, zda podle něho lze zkoušet bezpečnost za provozu, byť zkušebního. Ministr zatím neví, jak se posouzení uskuteční, kolik bude stát a kdo ho zaplatí.

Připustil, že s ministerstvem zahraničí bude jeho úřad hledat cestu, jak vliv elektrárny na životní prostředí posoudit co nejrychleji, takže se může stát, že půjde o „nestandardní“ posouzení. Zmínil přitom, že podle zákona je posouzení celé elektrárny stejně pouze blahovůlí investora stavby, protože podle zákona nelze vymáhat posouzení projektů starších než z roku 1992.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme