Kužvart zkrátil nejdelší sjezdovku na Pradědu

Ministr životního prostředí Miloš Kužvart zkrátil nejdelší sjezdovku v Jeseníkách na Pradědu. O udělení výjimky požádal provozovatel vleku Josef Figura. Další, druhou nejdelší sjezdovku nazývanou "C" zrušil. Na Pradědu tak v zimě bude v provozu pět vleků. Zrušení jednoho z nich podle Kužvarta zaměstnanost na Bruntálsku neovlivní. Právě zvýšení nezaměstnanosti bylo argumentem odpůrců rušení vleků na Ovčárně. Dnešní rozhodnutí umožní podle Kužvarta nejen dál lyžovat na Pradědu, ale i letní turistiku v Jeseníkách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

cesta na Ovčárnu | Foto: Jan Videnka

Jak ministr Kužvart řekl Radiožurnálu, důvodem zrušení sjezdovky bylo to, že používání těžké techniky vedlo ke značným škodám na národní přírodní rezervaci, ke strhnutí vegetačního pokryvu a k erozním jevům. Provozovatel vleku Josef Figura ale s ministrovými argumenty nesouhlasí. Podle něj jeho firma vždy plnila všechny zadané podmínky ochrany přírody. "Nikdy se nestalo, aby těžká technika nebo rolba vjela do národní přírodní rezervace bez povolení Správy chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Pan ministr mate veřejnost a neříká pravdu".

Vleky podle ministerstva životního prostředí vážně poškozují krajinu, a proto by bylo dobré je odstavit. Jejich provozovatelé měli v posledních letech výjimku ze zákona číslo 114 o ochraně přírody a krajiny. Radiožurnál zajímalo, zda by nebylo vhodné najít nějakou jinou cestu, za které by se na Ovčárně lyžovat dalo. Jak ale řekl vedoucí chráněné krajinné oblasti Jeseníky Jan Halfar, jasná pravidla byla stanovena, ovšem poškození přírody pokračují a proto ministerstvo sáhlo k tomuto kroku. "Jednak provozovatelé nedodržovali mnohdy stanovená pravidla a jednal byla při posezónních kontrolách zjišťovány jednoznačná poškození přírody. My jako ochrana přírody tam jsme od toho, abychom to území, které je unikátní, chránili a budeme hledat řešení, ať už to bude možnost náhrady tohoto lyžařského střediska anebo alespoň snížení intenzity lyžování tak, aby tam nedocházelo k těmto škodám."

Radiožurnál se Halfara také zeptal, zda vleky na Ovčárně skutečně tak poškozují krajinu, že by bylo dobré je zakázat. "Ty škody nejsou ani tak způsobeny lyžaři. Škody hlavně způsobuje provoz sněžných mechanismů, tedy rolby při úpravách sjezdových tratí. Tam je velká intenzita lyžování a dochází tam k častým úpravám sjezdových tratí a poškozování vegetace. Konkrétně se jedná o několik set metrů čtverečních poškozené vegetace a také některá menší poškození v horní části, kde zase jsou poškozována unikátní rostlinná společenstva."

Kvůli zachování současného počtu lyžařských vleků na Praděd protestovali několikrát podnikatelé před úřadem vlády. Na námitky ekologů, kteří se obávají ničení přírody, odpovídali argumentem o zachování počtu pracovních příležitostí v Jeseníkách.

Na Bruntálsku způsobilo toto rozhodnutí velké zklamání. Na přílivu turistů a lyžařů je tento okres, jeden z nejchudších v zemi, značně závislý. Starosta Malé Morávky, Petr Pecha, dodává, že důsledky ministerského rozhodnutí budou znát už tuto zimu. "Je to velké oslabení podmínek poskytování veškerých služeb pro návštěvníky. Jestli nám někdo začne omezovat návštěvnost na vrchu, tak to bude velmi bolestivá věc."

Ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit je přesvědčený, že zrušení vleků na Pradědu poškozuje sociální demokracii. Ministr Lachnit vnímá rozhodnutí ministra životního prostředí Miloše Kužvarta jako omezení cestovního ruchu a likvidaci pracovních míst, která je s ohledem na nezaměstnanost Bruntálska vážná. Lachnit, který chce za Ostravský kraj, kam oblast Bruntálska spadá, kandidovat do sněmovny, vnímá rozhodnutí Kužvarta jako ukvapené a nevylučuje, že se případem lyžařských vleků na Pradědu bude zabývat předsednictvo či grémium sociálních demokratů. "S panem ministrem promluvím o tom, že má možnost se profilovat v celé řadě pozitivních kroků, těch, kde se něco nového se otevírá. Já si myslím, že by nás to silně poškodilo před volbami. To je taková naše malá svatyně, ten vrchol Jeseníků. Dává tady obživu zejména v zimě, bývá tam sníh až do května, je to nádherná partie hor, chodíme se tam rekreovat. Chodí tam lidé nejenom od nás, z našeho kraje, ale z jihomoravského kraje, z Polska, Maďarska, takže bychom byli velmi neradi, kdyby se do toho necitlivě zasahovalo."

Ministr pro místní rozvoj Lachnit odmítá argumenty ekologů. V létě, jak řekl Radiožurnálu, trávil na Pradědu dovolenou, okolí sjezdovek sám prošel a žádný zničený svah neviděl. Lachnit vychází i z hodnocení situace výborem pro životní prostředí ve sněmovně, který také nevěří, že by lyžaři mohli svahy Pradědu zničit.

Milan Kopp, Lenka Šumová, Marika Táborská, Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme