Kvalita péče se může zhoršit, varují nemocnice

V nemocnicích by se mohla zhoršit kvalita péče. Jejich zástupci varují, že se tak stane, pokud ministerstvo zdravotnictví vydá vyhlášku, která by měla nemocnicím v příštím pololetí snížit platby od zdravotních pojišťoven. Chtějí proto dosáhnout toho, aby úhrady zůstaly na současné úrovni. Zaznělo to na jednání organizací, které české nemocnice sdružují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milada Emmerová | Zdroj: ČTK

Méně peněz rovná se horší péče, tvrdí nemocnice. S ještě větším zpožděním by platily dodavatelům. Ti by jim mohli léky a zdravotnický materiál přestat dodávat. Zkušenosti s tím má třeba nemocnice v Opavě. "Vím pouze o jedné firmě, se kterou jsme jednali minulý týden. Dodávky byly u nás přerušeny již zhruba před půl rokem," dodává ředitel nemocnice Milan Cvek. V Opavě zatím ale péči omezit nemuseli.

Prodlužování splatnosti je podle předsedkyně Asociace nemocnic České republiky Jaroslavy Kunové jedna z možností, jak finančním potížím krátkodobě čelit. "Jsou nemocnice, které si to dovolit mohou a dodavatelé jim to budou ještě tolerovat. Ale je to věc, která stojí finanční prostředky na zvýšených maržích a podobně, čili to také vede posléze do zkázy," doplnila Kunová.

Pokud by ovšem nemocnicím peníze chyběly déle, pacienti by to už pocítili. "Odložíme některé plánované výkony a tím si ušetříme prostředky," naznačuje předsedkyně Asociace nemocnic České republiky Jaroslava Kunová. Nemocnice by navíc mohly ztratit kvalifikované odborníky. Nevylučují ani, že by některé z nich mohly zkrachovat.

Na druhé straně ale stojí pojišťovny, které chtějí finance ušetřit. Jinak varují, že budou dál prodlužovat termíny úhrad. "Léky budou v nemocnicích absolutně nezastropované, takže ten deficit se přesune z prvního ještě i na druhé pololetí, čili prodloužené platby. Nic jiného to není," upozorňuje ředitelka Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřina Musílková.

Vyhláška by ale nakonec vůbec platit nemusela. Podle ministryně zdravotnictví Milady Emmerové bude záležet na tom, jestli vláda schválí krátkodobá stabilizační opatření, která mají našemu zdravotnictví finančně pomoci. "Potom je vystaráno a bylo by možné si i leccos dovolit," řekla ministryně. Pokud ministerstvo vyhlášku nevydá, dostávaly by nemocnice v příštím pololetí tolik peněz jako teď.

Viktorie Hošková, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme