Květinový den Ligy proti rakovině upozorňuje na nádory ledvin

Už pošestnácté budou dobrovolníci po celé republice prodávat žluté kytičky, tentokrát s oranžovou stužkou. Tématem dnešní květinové sbírky Ligy proti rakovině jsou nádorová onemocnění ledvin.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Liga proti rakovině, den proti rakovině, kytička

Liga proti rakovině, den proti rakovině, kytička | Foto: Filip Jandourek

„Letošní téma jsme zvolili proto, že jsme v nádorech ledvin opět na čestném prvním místě na světě. Opustili jsme první místo s kolorektálním karcinomem, tam jsme na třetím místě. Před nás se dostali Maďaři a Slováci – což je stále stejný region a způsob výživy,“ upozorňuje předsedkyně Ligy proti rakovině Michaela Fridrichová.

Světové prvenství si zasloužilo Česko téměř čtyřnásobným nárůstem výskytu ledvinových nádorů za poslední sledovací období, alarmující je mimo jiné zvýšený nárůst u žen.

Jako hlavní příčiny zmiňuje Fridrichová kouření a špatný životní styl:

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímo ve stanu na pražském Můstku hovořila Lucie Výborná o kampani s předsedkyní Ligy proti rakovině MUDr. Michaelou Fridrichovou

„Mohou to být dusičnany, dusitany v potravě, nevhodná kombinace léků, nedostatečný pitný režim, vysoké procento masa a nedostatek ovoce, zeleniny. Je tam genetika, chronické záněty jak v dutině ústní, tak celkové chronické záněty.“

Onkoložka Alexandra Aschermannová potvrzuje, že příčiny jsou multifaktoriální. Jako účinnou prevenci zdůrazňuje zdravý životní styl: „Způsob stravování a především pitný režim můžeme opravdu ovlivnit. Nejde jen o to, kolik toho vypijeme, ale co pijeme. Naši muži si například představují, že je to pivo.“

Příznaky rakoviny ledvin se bohužel projevují někdy až později, třeba příměsí krve v moči. Přitom právě u ledvin je zachycení nádoru včas zásadní.

„Máme důkazy, že u onemocnění v prvním stádiu je pětileté přežití až 90 procent, zatímco u pokročilých stavů máme pětileté přežití kolem 10 procent,“ upozorňuje Aschermannová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Lucie Výborné ve stánku Ligy proti rakovině byla i onkoložka Alexandra Aschermannová

Je podle ní důležité využít preventivních prohlídek, které mají praktičtí lékaři provádět ze zákona. „Chtěla bych tímto občany znovu vyzvat k tomu, aby využívali této příležitosti. Ultrazvukové vyšetření břišní dutiny může zachytit nádor velmi včas,“ dodává.

Fridrichová upozorňuje, že česká veřejnost stále podceňuje prevenci. „Jsou vypracované preventivní programy, třeba pro kolorektální karcinom. Poslední dva roky je do toho zahrnutá i screeningová kolposkopie, kterou hradí pojišťovna a celý program se využívá na 18 procent. Mamografický screening, který už jede dlouho, se využívá nejvíce – z 50 až 60 procent. Cervix je do 20 procent,“ upozorňuje na nízké využití hrazeného vyšetření děložního čípku.

Prevence je přitom podle ní zásadní. Liga proti rakovině na ni také poskytuje 60 procent peněz vybraných při Květinových dnech.

Za poslední čtyři roky byly vybrány v podstatě stejné částky – 14,3 milionu korun. Vedle zmiňované podpory prevence jdou peníze na podporu života onkologických pacientů, například rekondiční pobyty bývalých pacientů.

Fotbalista Jiří Sloup si v boji s rakovinou vynutil prodloužení

Číst článek

Třetím programem ligy je podpora vědy a výzkumu a dovybavení onkologických pracovišť.

Mediálním partnerem akce je Český rozhlas 1 – Radiožurnál.

Lenka Jansová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme