Květná neděle upozorňuje na týden do Velikonoc

Křesťané si dneškem, tedy Květnou nedělí, připomínají vjezd Ježíše Krista do Jeruzaléma. Začíná pašijový týden, který vyvrcholí příští neděli Zmrtvýchvstáním páně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Květná neděle - posvěcené kočičky | Foto: Jana Šustová | Zdroj: Český rozhlas

Dnešním dnem začíná svatý týden, je totiž Květná neděle. Pražský arcibiskup Dominik Duka dnes dopoledne v bazilice svatého Jiří nejdříve požehná palmové ratolesti. Poté půjde průvod, který povede chlapec na oslíku, do katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Tam začne mše svátá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Naděžda Hávová a kněz Miloš Szabó

V Česku se na Květnou neděli světí třeba kočičky, hlízkové pruty nebo tisové větvičky. Měly by to být jarní ratolesti, říká římskokatolický kněz Miloš Szabó. „Když Jěžíš vstupoval do Jeruzaléma, lidé v očekávání nějaké velké události natrhali větve poblíž cesty, poblíž silnice a mávali mu na pozdrav,“ připomíná Szabó.

Křesťané se v tento den shromažďují před kostelem, světí ratolesti a pak jdou průvodem s rozkvetlými větvičkami a zpěvem dovnitř do kostela. Protože Ježíš už při vstupu do bran Jeruzaléma věděl, že bude ukřižován, čtou se tento den pašije, tedy část evangelia o utrpení pána Ježíše od slavení poslední večeře s učedníky po jeho smrt na kříži a jeho uložení do hrobu.

„Ti, kteří volali Ježíšovi hosana, to znamená sláva, vítali ho, tak za několik málo hodin do slova a do písmene křičeli ukřižuj ho. Ti samí lidé, kteří přišli do Jeruzaléma slavit, byli schopni otočit kabát a ukřižovat toho, od kterého očekávali strašně moc,“ popisuje Szabó.

Se dnem se pojí i mnoho lidových zvyků. Na Květnou neděli lidé dříve nic nepekli, aby se nezapekl květ na stromech. Hospodyně vymetaly domy zelenými ratolestmi, aby se odklidila veškerá nemravnost.

Květnou neděli vstupujeme do svatého týdne jimž vrcholí postní doba, po které následují Velikonoce, vrchol liturgického roku.

Naděžda Hávová, Tereza Kubíčková, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme