Církev se odvolala v kauze Květné zahrady v Kroměříži. ‚Jsme přesvědčeni, že se zámkem tvoří celek.‘

Spor mezi státem a církví ohledně vlastnictví kroměřížské Květné zahrady zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO míří ke krajskému soudu. Olomoucké arcibiskupství podalo odvolání proti březnovému rozsudku kroměřížského okresního soudu, který jejich žalobu týkající se vydání zahrady odmítl, řekl mluvčí arcibiskupství Jiří Gračka.

Kroměříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Květná zahrada v Kroměříži

Žalobu ohledně vlastnictví této významné památky podala církev už v polovině roku 2017. | Foto: Vojtěch Man | Zdroj: Český rozhlas

„Odvolání jsme ke krajskému soudu podali. Jsme přesvědčeni, že rozsudek nevzal v potaz naše argumenty. S důvody, které máme, že se nejedná o žádné novostavby, ale o zařízení, která jsou nutná k provozu a jako taková by měla být také předmětem vydání, se podle nás soud dostatečně nevypořádal a je potřeba to přezkoumat,“ uvedl mluvčí olomouckého arcibiskupství Gračka.

Může zahrada fungovat samostatně?

Církev nadále trvá na tom, že zahrada tvoří funkční celek s kroměřížským zámkem a Podzámeckou zahradou, které církev získala v rámci majetkového vyrovnání v roce 2015. Tři zmíněné památky byly na seznam světového dědictví UNESCO zapsány společně, což je podle právního zástupce arcibiskupství jeden z důkazů jejich funkční souvislosti.

Květnou zahradu v Kroměříži stát vydat církvi nemusí. Areál je provázán s novostavbami, rozhodl soud

Číst článek

Podle soudkyně okresního soudu Jany Ivánkové však může Květná zahrada fungovat samostatně. Národní památkový ústav odmítl Květnou zahradu v restitucích vydat kvůli pochybnostem o splnění zákonných podmínek, s čímž se ztotožnil i okresní soud. „Veškerá tvrzení žalující strany o funkční souvislosti mezi Květnou zahradou a nemovitostmi, které už vlastní, byly vyvráceny,“ uvedl právní zástupce NPÚ Petr Wünsch.

Žalobu ohledně vlastnictví jedné z nejvýznamnějších zahradních památek v celosvětovém měřítku podalo arcibiskupství již v polovině roku 2017. Soud měl v kauze začít rozhodovat na podzim 2017.

Arcibiskupství však požádalo, aby se případem zabýval jiný než kroměřížský soud, což Krajský soud v Brně zamítl. Arcibiskupství neuspělo později ani s dovoláním k Nejvyššímu soudu. Krajský soud koncem loňského roku zamítl jako nedůvodnou také námitku podjatosti soudkyně Ivánkové. V kauze poté tato soudkyně rozhodla letos 7. března.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme