Květnová neděle přinesla sníh a mráz

Do českých hor se o víkendu vrátila zima. Na mnoha místech se lidé budili do zasněženého rána a teploty klesly pod bod mrazu. Podle meteorologů je dnešek jedním z nejstudenějších květnových dnů v historii. Přízemní mrazíky a sněhové přeháňky očekávají ještě i v pondělí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zima | Foto: Jan Rosenauer

Na hřebenech Krkonoš napadlo během noci do deseti centimetrů sněhu. Vane silný severozápadní vítr o síle až 70 kilometrů v hodině. Sněžka ráno hlásila teplotu sedm stupňů pod bodem mrazu, v nižších polohách se teplota pohybuje kolem nuly.

Ještě ráno v horských střediscích hustě sněžilo. Bílá pokrývka se drží už od 500 metrů nad mořem. Horalé říkají, že sníh v první polovině května je nepřekvapí, v tomto období je však jevem poměrně řídkým. Naposledy východní Čechy postihly květnové mrazy roce 1980.

Citelné ochlazení přišlo také do jižních Čech. Celým krajem se ráno přehnaly sněhové přeháňky, které byly intenzivní především na Šumavě a na Vysočině. Na Churáňově naměřili centimetr sněhu a teplotu jeden stupeň pod bodem mrazu.

Takto studený květnový den meteorologové dlouho nezaznamenali. Je dokonce pravděpodobné, že padne záporný rekord, který v Českých Budějovicích naměřili v roce 1944 a činil plus 0,3 stupně Celsia. Pro tuto roční dobu jsou přitom běžné teploty kolem 20 stupňů.

Na sníh mezi rozkvetlými muškáty dnes nevěřícně hleděli i obyvatelé Liberce. Ti, kteří se ráno vydali na cesty, museli vyndat už dávno uklizené škrabky na okna. "I dnes budou četné přeháňky ve formě smíšených srážek, sněžit by mělo od 600 metrů nad mořem. Ráno čekáme přízemní mrazíky až do mínus čtyř stupňů," upozornil ústecký meteorolog Daniel Tudor.

Sněžení nebo déšť se sněhem zaznamenali ráno i obyvatelé nižších poloh. Například v okolí Litomyšle na Svitavsku smíšené srážky ráno místy namrzaly. Během dopoledne teploty stouply. I v horských polohách jsou podle policie silnice mokré.

Vlhké a studené počasí s občasným sněžením ve vyšších polohách by podle meteorologů mělo vydržet ještě v pondělí. V noci klesne teploměr k nule, očekávají se i přízemní mrazíky. Přes den bude oblačno s přeháňkami a teplotami jen mezi 11 až 15 stupni Celsia. Oteplit by se mělo v úterý, ale pouze mírně.

Eliška Pilařová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme