Kvilda si připomíná osvobození jihozápadních Čech

Kvilda si letos připomíná 440. výročí první písemné zmínky o obci. První z řady chystaných akcí bude tradiční bitva o Kvildu v rámci květnových oslav osvobození - 9. května. Akce se koná od roku 2000 a zájemců o ní přibývá mezi diváky i účastníky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavnosti svobody | Foto: město Plzeň

Časy jsou podle starosty Václava Vostradovského ustálené, v 10 hodin se uskuteční pietní akt u pomníku neznámého vojína a v 11 hodin v údolí U Pily bitva o Kvildu: "Je to vlastně rekonstrukce posledních dubnových a květnových dnů roku 1945, kdy se k nám vojska snažila dostat. Pro četné zátarasy nebyla možnost příjezdu přímo od Bučiny a od Pramenů Vltavy, takže vojska přijížděla od Borových Lad a od Železné Rudy. Tuto rekonstrukci děláme pro uživení, takže se k nám sjedou vojenské kluby z celé republiky."

Odpoledne pak je připravena spousta dovednostních soutěží pro děti a pak bude následovat spanilá jízda po okolí.

Loni se na projektu rekonstrukce bitvy z konce 2. světové války na Kvildě podílel i Jihočeský kraj. Letos obec bohužel dotaci nezískala.

U příležitosti 440. výročí první písemné známky o obci se ale znovuotevření brzy dočká stálá expozice Kvildy a Bučiny v místním muzeu. Návštěvníci se mohou těšit v létě také na výstavu Kvilda a film.

Mnoho článků z historie 2. světové války naleznete na našem speciálním webu.

Pavlína Fendeková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme