Kvóty na české potraviny? ‚Jde o nešťastné gesto, novela zřejmě neprojde,‘ říká poslanec za ANO

Poslanci podpořili návrh hnutí SPD, aby od příštího roku musely velké obchody s potravinami prodávat nejméně 55 procent domácí produkce. Potřebujeme kvóty na domácí potraviny? Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu byl Jaroslav Bžoch, poslanec hnutí ANO, který pro návrh jako jediný z poslaneckého klubu nehlasoval.

Dvacet minut Radiožurnálu Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velké obchody možná budou muset od příštího roku z většiny prodávat potraviny domácí produkce | Foto: Václav Plecháček | Zdroj: Český rozhlas

Proč jste pro návrh nehlasoval?
Je v přímém rozporu s primárním právem EU. Jedná se o porušení článku 34, kde se jasně říká, že je zákaz množstevního omezení na dovozu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor s Jaroslavem Bžochem

Už dříve jste řekl, že novela je jen gesto. Jak jste to myslel?
V souvislosti s debatou, která proběhla i ve sněmovně – že se někteří kolegové snaží udělat vstřícné gesto k zemědělcům a ukázat, že nám na nich záleží. Takovéto gesto v podobném případě ale považuju za nešťastné a myslím, že jsme to mohli vyřešit i jinak než přijímáním legislativy, která je v rozporu s legislativou EU.

Jaký očekáváte další osud novely zákona o potravinách? 
Senát ji vrátí na 100 procent. Pak nás čeká velká debata na klubu a ve sněmovně. Pokud by sněmovna chtěla přehlasovat Senát, potřebovali bychom 101 hlasů a jsem přesvědčen, že 101 hlasů ve sněmovně nebude a že to dál neprojde.

Proč poslanci ANO podpořili přes Babišův nesouhlas potravinové kvóty: ‚Musíme to aspoň zkusit, ne?‘

Číst článek

Pokud ze Senátu přijde pozměněná novela a bude z ní vyřazen pozměňovací návrh z dílny SPD o kvótách, budu se snažit přesvědčit co nejvíc kolegů, aby pro senátní návrh ruku zvedli a abychom prezidentovi k podpisu neposílali novelu, která je v rozporu s evropským právem.

Pokud to správně chápu, tak věříte, že v této podobě by novelu zákona o potravinách prezident nepodepsal.
Nevím, zda by ji podepsal. Spíš se budu snažit o to, aby návrh k prezidentovi vůbec nedoputoval.

Kdyby novela legislativním procesem prošla, jak by se zachovala Evropská komise? 
Jsme ve stavu, kdy je téměř pozdě cokoliv s Evropskou komisí řešit. Bude probíhat nějaká notifikace, ta měla podle mě přijít už v době, kdy návrh vznikl. Pokud by novelu prezident podepsal i s kvótami, zahájí komise řízení a pošle nám zprávu, že novela porušuje článek 34. Pokud bychom nechtěli dospět k žalobě, tak bychom pak novelu museli okamžitě změnit.

Je vůbec případné kvóty na české potraviny možné zajistit? A jak si poslanec hnutí ANO vysvětluje postoj premiéra a předsedy hnutí Andreje Babiše k návrhu? Poslechněte si celý rozhovor. 

Vladimír Kroc, als Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme